Daňčí polévka

Daněk je zvíře, které je známé již ze starověké Persie. Pochází ze Středomoří a oblasti Malé Asie. Odsud se rozšířil po celé Evropě, a dokonce až na Britské ostrovy. Zavlečeni byli i na Nový Zéland, do Austrálie a Severní Ameriky. Daňci patří mezi oblíbená zvířata, která se hodí také na chov. Jejich maso řadíme do zvěřiny a jako takové mu při zpracování věnujeme velkou pozornost a péči. Daněk patří mezi plachá zvířata, pokud je ale v chovu, může si na člověka do určité míry zvyknout. Potřebuje dostatečně velký výběh.

Daněk

Chuť daňka

Daňčí maso se stává stále více oblíbené. Narazit můžete na spoustu domácích chovů. Chované kusy mají velmi jemnou chuť, jsou snadno dostupné. Pokud se dostanete k daňkovi, který byl uloven ve volném výběhu, má přirozenější chuť zvěřiny. Délka daňka je asi 1,5 metru a jeho váha se pohybuje od 60 do 80 kg. Daněk může mít sytě tmavě hnědou barvu až bílou a spoustu barevných odstínů mezi těmito dvěma extrémy. Mnoho daňků má skvrnitou srst různých barev. Parohy jsou jedinečné a pro daňka typické. Na rozdíl od jelena jsou lopatovité. Daňčí maso vyniká jemnou texturou a chutí podobnou hovězímu.

Daněk a potrava

Daňci si rádi dopřejí trávu a zelený plevel. V zimě, kdy může být nedostatek těchto surovin, si dopřejí i jehličí ze stromů a větvičky mladých stromů. U daňků žijících v americkém Texasu byla zjištěna obliba kaktusového plodu opuncie. Vzhledem k tomu, že požijí zároveň trny kaktusu, mnoho daňků za tuto potravu zaplatí životem. Daňčí potrava se tedy může lišit v závislosti na tom, kde daněk žije.

Daněk

Daňčí maso

Maso z daňků se vyznačuje zejména nízkým obsahem tuku. Chuť daňka už jsme přirovnali k hovězímu masu, má však jemnější texturu, takže může vyhovovat i těm, kteří hovězí nemusí (například děti). Vaření zvěřiny je tak trochu riskantní, protože vzhledem k nízkému obsahu tuku může ztvrdnout. Mnohem častěji se tedy používá pro přípravu steaků. I ty je třeba připravovat jen krátce, dlouhým vařením tvrdnou. Vývary je možné připravovat z masa a nebo z kostí, ideálně z obou surovin.

Pozor na sůl

Pokud se rozhodnete zpracovat celý kus, stojíte před otázkou, co s kostmi. Nejlepším způsobem, jak je upotřebit, je připravit si z nich polévku. Ať už připravíte polévku podle jakéhokoli receptu, vždy si dejte pozor na množství soli. Kosti z daňka při vaření uvolní minerály, které způsobují slanou chuť. Proto polévku solíme opravdu jen mírně, popřípadě až na konci vaření. A teď už několik receptů, které můžete použít, máte-li daňčí kosti. Ideální je použít kosti i s kousky masa, to zlepší chuť polévky.

Polévka

Vývar z daňčích kostí z tlakového hrnce

Kosti nasekejte na kousky, aby se vlezly do vašeho tlakového hrnce. Dejte je dovnitř spolu se 2 stroužky rozmáčknutého česneku, 1 cibulí (kterou jsme oloupali jenom ze svrchní slupky) a 5 kuličkami nového koření a 5 kuličkami celého pepře. Zalijte vodou tak, aby bylo vše ponořené a uzavřeme. Vaříme minimálně jednu hodinu i déle. Poté odeberte tuk z povrchu a přeceďte. Maso odeberte a nakrájejte na kousky. Můžete je vrátit do polévky, kterou obohatíte o vařenou zeleninu a nudle. Čistý vývar můžete případně zamrazit pro pozdější použití, například do omáček.

Daňčí vývar se zeleninou

Vývar můžete připravovat podle toho, kolik kostí máte k dispozici. Na každých 300 g kostí budete potřebovat 1 litr vody, 1 mrkev, 1 petržel, kousek celeru, 1 cibule se slupkou, 2 kuličky nového koření, 2 kuličky jalovce, 3 kuličky pepře a 10 g soli. Kosti a koření do hrnce a vařte na velmi mírném plameni minimálně 2 hodiny. Var nemusí být ani okem patrný. Na začátku se bude tvořit pěna, takže ji postupně odebírejte, aby výsledný vývar nebyl zakalený. Na konci vaření přidejte i zeleninu – mrkev, petržel, celer oloupané, vcelku. Z cibule odstraňte jen svrchní slupku a jinak vařte i s vnitřní slupkou, která by měla být čistá. Když je zelenina měkká, vylovte ji a nakrájejte na kousky. Vraťte do polévky a podávejte. Můžete přidat polévkové nudle.

Polévka

Daňčí polévka s houbami

Pro milovníky hub můžete připravit také polévku z daňka s houbami. Tentokráte budeme ale vařit z masa a nejedná se o vývar jako takový. Budeme potřebovat 300 g daňčího masa (klidně i prorostlého), 1,5 l vody, sůl, 3 kuličky celého pepře a 3 kuličky nového koření, 1 cibuli, 2 stroužky česneku, 100 g kořenové zeleniny, 100 g brambor, 150 g čerstvých hub a 40 g sádla. Nejprve si dáme vařit maso. Dejte je do hrnce, přidejte koření, trochu soli, očištěnou cibuli a česnek. Uvařte doměkka. Jakmile je maso měkké, přidáme do polévky na kostičky nakrájené brambory a kořenovou zeleninu. Uvaříme doměkka. V dalším hrnci si rozpustíme sádlo a opečeme na něm houby nakrájené na plátky. Poté přidáme do polévky a krátce povaříme. Podle chuti dosolte. Maso můžete nakrájet na kostičky a vrátit do polévky.

Polévka

Daňčí polévka se slaninou

Jedná se o opravdovou specialitu, kterou ocení zejména ti, kteří si rádi pochutnávají na polévce z uzeného masa. Dejte si opravdu pozor na sůl – uzené maso jí obsahuje dost. V první řadě si nakrájejte asi 750 g daňčího masa na kousky. Stejným způsobem nakrájíme 100 g uzeného masa a 50 g slaniny. V hrnci nechte rozpustit lžíci sádla a na něm opečte nakrájené maso a 1 cibuli nakrájenou nadrobno. Přidejte petrželovou nať, trošku soli, pepř a zalijte 2 litry vody. Vaříme asi dvě hodiny na velmi mírném varu. Na konci vaření si v dalším hrnci připravíme jíšku z másla a mouky. Přilijeme 200 ml bílého vína a necháme přejít varem. Poté ihned podáváme.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno