Dělená strava jídelníček

Dobře vypadat, zdravě jíst… Cíle, kvůli kterým se vrháme na diety a zakazujeme si tučná jídla, jsou různé. Dělená strava ovšem patří k těm příjemnějším způsobům zdravého jídelníčku – nehladovíte, jíte to, co vám chutná a hubnete!

V podstatě ani tak nejde o dietu, jako spíš o způsob zdravého stravování. Navíc dodržovat pravidla jídelníčku dělené stravy není vůbec složité – základním předpokladem je nekombinovat jídla, která k sobě nepatří.

Tělo totiž jinak nakládá se sacharidy a jinak například s bílkovinami. Aby naše tělo strávilo bílkoviny, potřebuje kyselé prostředí, zatímco na sacharidy zásadité prostředí. Pokud sníme brambory s masem, ztěžujeme našemu organismu trávení. Jídelníček dělené stravy ji založen na tom, že konzumujeme pouze potraviny, které patří do stejné skupiny, a tím zrychlíme náš metabolismus.

Dělená strava: 3 skupiny potravin

Nejdůležitějším pravidlem jídelníčku dělené stravy je rozdělit si potraviny do 3 skupin:

  • 1. Bílkoviny: Co patří do této skupiny? Můžete se těšit na drůbeží, skopové, telecí, rybí nebo sójové maso. Dále pak na vejce, sýry a jiné mléčné výrobky, citrusové plody, jablka, hrušky, ananas nebo jahody. Z nápojů pak do této skupiny spadá víno nebo ovocné čaje.
  • 2. Sacharidy: Patří sem brambory, kapusta, banány, fíky, hroznové víno, obiloviny a výrobky z obilovin (chléb, rohlíky, těstoviny…). Z nápojů sem spadá pivo nebo sladké sirupy.
  • 3. Neutrální potraviny: Jedná se o skupinu potravin, které je možné kombinovat se sacharidy i bílkovinami, nebo je jíst samostatně. Dopřát si můžete uzené maso, jogurty, smetanu, tvaroh, kefírové mléko. Patří sem většina zeleniny (zelí, mrkev, paprika, okurky, luštěniny, kedluben…), ořechy, houby, olivový olej. Z nápojů pak bylinné čaje.

Pravidla jídelníčku dělené stravy

– Nezejte současně sacharidy a bílkoviny (viz výše). V praxi to znamená, že si nedáte maso s přílohou, ale například jen maso a k tomu kupu zeleniny.
– Mezi konzumací sacharidů a bílkovin dodržujte časový rozestup 4 hodin.
– Bílkoviny, sacharidy a tuky si dopřávejte pouze v malé míře. V případě masa dávejte přednost masu bílému nebo alespoň libovému.
– Do svého jídelníčku zařaďte velké množství zeleniny i ovoce.
– Zapomeňte na polotovary a jídlo plné „éček“.
– Jezte 5 x denně menší porce.
– Dodržujte pitný režim. Denně vypijte alespoň 2 litry čisté vody

Jídelníček dělené stravy: Příklad

Na přechod na jídelníček dělené stravy je potřeba se řádně připravit – a to nejen tím, že z lednice vycházíte vše, co tam nepatří, nakoupíte zdravé potraviny a rozdělíte si je na poličkách podle jednotlivých skupin. Na nový jídelníček se musí připravit především vaše tělo! Ideální je absolvovat pročišťovací kůru. Stačí, když si uděláte ovocný nebo zeleninový den, abyste se zbavili všech škodlivin. Co dělat, když jste byli zvyklí namazat si ráno rohlíky sýrem a k obědu si dát pořádnou porci masa s přílohou? Podívejte se, jak může takový jídelníček dělené stravy vypadat: –

  • Snídaně: Po ránu potřebujete energii, tedy sacharidy. Dopřejte si je proto k snídani. Kupte si celozrnné pečivo, dejte si k němu jogurt nebo si ho namažte máslem a medem. Výborné jsou také ovesné vločky s ovocem. Kávu nahraďte bylinným čajem. – Oběd: Dáváte si k obědu rádi maso? Dopřejte si ho – dodáte svému tělu bílkoviny, za což vám bude vděčné. Osmažte si na kapce olivového oleje kuřecí prsa, dochuťte je bylinkami a podávejte s velkým kopcem zeleninového salátu.
  • Večeře: K večeři se skvěle hodí například zeleninový salát s lososem či tuňákem nebo ovocný salát s jogurtovou zálivkou.
  •   Svačiny: Nezapomeňte ještě na jedno pravidlo – jezte nejméně 5 x denně menší porce. Abyste mezi snídaní a obědem, resp. obědem a večeří nehladověli, dopřejte si například müsli tyčinku, jogurt nebo ovoce.

Dělená strava – další tipy na jídelníček

Dělená strava není žádná zázračná dieta, díky níž během tří dnů zhubnete 20 kg. Jde spíš o změnu životního stylu, která by měla být dlouhodobá. Udělejte si prostě z cesty svůj cíl. Jde o pár prvních týdnů, než si na nový způsob jídelníčku zvyknete.

A kde hledat další tipy na jídelníček dělené stravy? Na internetu je jich víc než dost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno