Sestavení jídelníčku: jak sestavit jídelníček?

Chcete aby váš jídelníček více odpovídal zásadám zdravé výživy? V článku se vám pokusíme poradit jak správně sestavit jídelníček a jak mohou vypadat jednotlivá jídla během dne.

Hodně lidí zná sice zásady zdravé výživy, ale nevědí jak přesně by měly sestavit svůj každodenní jídelníček. Při stravování je důležitý již samotný nákup surovin a potravin. Musíte se tedy naučit kupovat ty správné potraviny. Přestaňte nakupovat polotovary a různé hodně zpracované potraviny a kupujte jednotlivé potraviny a suroviny.

Doporučuje se jíst zhruba 4x denně. Tedy 3x základní jídla (snídaně, oběd, večeře) a svačina. Lidé, kteří chtějí zhubnout by měly přidat ještě alespoň jednu svačinu. Během dne je také třeba myslet na přísun tekutin. Pro pitný režim je nejlepší voda. Vyhýbejte se přeslazeným limonádám a džusům. Měly by jste také omezovat jednoduché cukry (sladkosti, cukr atd.). Jezte raději komplexní sacharidy.

Jídelníček během celého dne

Ukážeme si jak by měl vypadat jídelníček během celého dne.

Po probuzení
Po probuzení dopřejte tělu vodu. Voda nás nastartuje a dochází k detoxikaci těla. Den tedy začněte pitím vody.

Snídaně – 8:00
Snídaně je nejdůležitější jídlo dne a v žádném případě by jste neměly snídani vynechávat. Je potřeba aby ve snídani byly jak bílkoviny (sýr Cottage, bílý jogurt, podmáslí, Eidam, vejce atd.), tak sacharidy. Mělo by se jednat o komplexní sacharidy a né o jednoduché sacharidy. Mezi komplexní sacharidy patří například: celozrnný chleba, knäckebroty, ovesné vločky, pohanka, jáhly atd. Měly by jsem myslet i na vlákninu a proto si dáme i kus zeleniny. Podívejte se také na článek Snídaně: nejdůležitější jídlo dne.

Oběd – 12:00
Měly by jsme vždy dávat přednost kvalitnímu teplému obědu před bagetami atd. Opět to bude kombinace bílkoviny + sacharidy + zelenina. Jako bílkovina se používá maso (kuřecí, krůtí, vepřové, mořské ryby atd.). Měly by jste také někdy zařazovat luštěniny. Pro určité odlehčení od masa. Opět volíme komplexní sacharidy tedy: brambory, rýže Natural, těstoviny, pohanka atd. A doplníme to opět nějakou zeleninou.

Svačina – 15:00
Pokud hubneme, tak určitě zařaďte i dopolední svačinku. Může to být nějaké ovoce + třeba mléčný výrobek (podmáslí, acidofilní mléko, bílý jogurt atd.).

Večeře – 18:00
Prim by měla hrát bílkoviny a zelenina. Sacharidů by mělo být na večeři málo. Jako bílkovinu můžete volit tuňák, sardinky, kuřecí prsíčka, sýr Cottage, Eidam, tvaroh. Sacharidy by měly být opět komplexní, ale na večeři jich bude méně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno