Když se řekne mléko, pravděpodobně si většina z nás představí klasické kravské mléko. Na trhu jsou ale dostupné i další druhy mléka – a je jich mnoho. V tomto článku se pokusíme je rozdělit a specifikovat. Obecně by se dalo říci, že mléko můžeme rozdělit na to, které je živočišného původu, a na to, které je původu rostlinného. Rostlinné druhy mléka se obvykle používají jako alternativa živočišných mlék, protože neobsahují laktózu, na kterou mohou mít mnozí lidé zvýšenou citlivost.
Živočišná mléka
Živočišná mléka získáváme od samic různých živočichů. Typicky se jedná o krávu a kozí, dostupné je ale také ovčí, velbloudí, jačí, buvolí, koňské či oslí mléko – ale také spousta jiných.
Kravské mléko
Nemůžeme jinak, než začít tím nejobyčejnějším mlékem vůbec. Kráva je zdrojem skvělého masa, ale také mléka. Toto mléko rozdělujeme obvykle podle toho, kolik obsahuje tuku na plnotučné (obsah tuku nejméně 3,5 %), polotučné (obsah tuku 1,5 až 2 %) a odtučněné neboli odstředěné (obsah tuku maximálně 0,5 %). Dále kravské mléko rozdělujeme podle trvanlivosti na čerstvé (trvanlivost 3,5 dní), s prodlouženou dobou trvanlivosti (až 10 dní) a trvanlivá mléka UHT (trvanlivost 3-6 měsíců).
Kozí mléko
Kozí mléko tvoří 2 % produkce mléka na celém světě. Kozí mléko obvykle nemá žádné zánětlivé proteiny A1 kaseinu. A na rozdíl od kravského mléka, kozí mléko neobsahuje aglutininové proteiny – lektiny, které způsobují shlukování tukových kuliček v mléce (mléko se lépe tráví). Jeho nevýhodou je však vyšší cena.
Velbloudí mléko
Toto mléko je důležité pro miliony lidí, kteří žijí v drsném podnebí, kde je i voda vzácná: velbloudí mléko jim poskytuje důležitý nutriční zdroj. Podle výzkumu se velbloudí mléko téměř přibližuje mateřskému mléku, zejména pokud jde o bílkoviny podporující imunitu, jako je laktoferin a imunoglobuliny. Velbloudí mléko také obsahuje výhradně kasein A2, takže je stravitelnější a snášenlivější než kravské mléko. Z těchto důvodů a dalších je velbloudí mléko studováno z hlediska jeho potenciální doplňkové úlohy při léčbě autoimunitních stavů, autismu a alergií na mléko. Na druhou stranu je opravdu velmi drahé.
Jačí mléko
Jaci velmi tolerují chladné počasí, což z nich dělá nezbytnou alternativu k kravskému mléku v chladnějších částech světa. Žijí především v horských oblastech, jako je západní Čína a Mongolsko, kde jsou někdy jedinými dostupnými druhy mléka. Jačí mléko obsahuje více bílkovin než kravské, kozí nebo mateřské (lidské) mléko a vyšší obsah jednotlivých aminokyselin.
Buvolí mléko
Buvoli jsou zdrojem mléka v zemích, jako je Indie a Pákistán a tvoří asi 13 % celkové světové produkce mléka. Ve srovnání s kravským mlékem má buvol více tuku, bílkovin, laktózy a minerálů. Je také známé svou výraznou chutí, která je při vaření hlavně ořechová, díky uvolňování sulfhydrylových sloučenin.
Mléko bez laktózy
Na trhu jsou také mléka, která jsou původem živočišná, ale neobsahují laktózu. Ta jsou vhodná pro lidi trpící nesnášenlivostí laktózy. Takové mléko se vyrábí tak, že laktóza je (cukr nacházející se v mléce, který způsobuje mnoho žaludečních problémů lidí) hydrolyzována. Kromě laktózy však mléko obsahuje všechny ostatní zdraví prospěšné látky (jako vápník a jiné živiny), které jsou v běžném mléce. Pokud tedy netrpíte intolerancí laktózy, pak je zbytečné kupovat mléko bez laktózy, jehož cena může být mírně vyšší.
Rostlinná mléka
O rostlinných typech mléka obvykle hovoříme jako o alternativách živočišného mléka. Důvody, proč lidé konzumují raději mléko rostlinné, je několik. Může jít například o životní styl (například vegani nekonzumují živočišné produkty) nebo různé diety. Někteří lidé mají intoleranci laktózy a proto se raději živočišným mlékům vyhýbají.
Mandlové mléko
Jedná se o jedno z nejpopulárnějších rostlinných mlék na trhu. Oproti kravskému mléku má mandlové mléko výrazně nižší počet kalorií, tuku, ale bohužel také bílkovin. Je však bohaté na několik vitamínů a minerálů, zejména vitamín E. Mandlové mléko bývá řidší než kravské. Na jeho výrobu obvykle stačí rozmixovat mandle ve výkonném mixéru s vodou.
Kešu mléko
Stejně jako mandlové mléko může se mléko z kešu ořechů pyšnit nízkým obsahem tuků a kalorií. Kešu mléko je také dobrým zdrojem polynenasycených tuků, vitamínu, A a vitamínu E. Vzhledem k ořechové chuti a krémově bohaté textuře je kešu mléko skvělým doplňkem smoothie.
Obilné mléko
Obilné mléko je známé svou krémovostí a skvělou chutí. Přestože je obsah kalorií vyšší ve srovnání s jinými rostlinnými mléky, obsahuje také o něco více bílkovin. Výhodou je také vyšší množství vlákniny. Vzhledem k výborné chuti se skvěle hodí například do kávy.
Kokosové mléko
Kokosové mléko si můžete připravit z čerstvého či sušeného kokosu doma sami – a jeho cena tak bude velice příznivá. Jednoduše rozmixujte dužinu kokosu s dvojnásobným množstvím vody (například jeden šálek strouhaného kokosu na dva šálky vody). Kokosové mléko obsahuje vitamíny A, vitamíny skupiny B, E, H, (biotin), minerály jako sodík, draslík, vápník, hořčík, zinek a železo.
Sójové mléko
Tento druh mléka je velice snadno stravitelný. Sója obvykle přináší celou řadu zdravotních přínosů, mezi které patří například snižování hladiny cholesterolu a podpora činností mozku. Obsahuje minerály jako je železo, vápník, dále pak vitamín E, vitamín B1 (thiamin), vitamín B3 (niacin), vlákninu, fytoestrogeny a lecitin.
Rýžové mléko
Rýžové mléko je oblíbenou volbou pro jedince mléka s alergií na sóju nebo ořechy. Ačkoli je přirozeně sladké, má výraznou chuť, která nechutná stejně jako mléko – ve srovnání s jinými rostlinnými alternativami mléka.