Grana Padano

Grana Padano je italský sýr, který se vyrábí z kravského mléka. Podle kvality a ceny konkrétního produktu se délka zrání pohybuje v rozmezí 1 až 4 let. Víte, k vaření jakých pokrmů se používá, a jak se liší od známějšího parmazánu?

Co je Grana Padano

Grana pPadano je tvrdý sýr, pocházející z Itálie. Původně se vyráběl v italské oblasti Padano, dnes je označení chráněno a sýry pod tímto jménem musí pocházet z oblastí Veneto, Lombardie, Pedmont nebo Trentino. Grana Padano používá pochopitelně především v italské kuchyni.

 

Chuť italského sýra Grana Padano

Tvrdý sýr Grana Padano má vyváženou mírně pikantní chuť. Není příliš slaný, ale ani jemný, spíše výraznější. Odborníci na sýry nachází v chuti sýru Grana Padano i náznaky ananasu nebo ořechů. Má pevnou kůrku, která je tvrdá. Sýr Grano Padano se správně kraje speciálním ostrým nožem na sýry.

Srovnání s parmazánem

Grana Padano se u nás velmi často zaměňuje s parmazánem, tedy s Parmigiano Reggiano. Svým vzhledem a chutí se příliš neliší, proto laici v oblasti sýrů tyto dva odlišné druhy příliš nerozlišují. Přesto se od sebe liší. Původně se sice vyráběly ve stejném regionu, během svého vývoje se ale místo výroby i výrobní proces trochu odlišil. Zatímco Parmigiano Reggiano je vyráběno z polotučného mléka, u Grana Padano je použito mléko plnotučné. Grana Padano zraje minimálně 9 měsíců, parmazán pak minimálně 12 měsíců, někdy však i více než 30. Parmazán se vyrábí jednou denně z mléka z předchozího večera, u Grana Padano se používá vždy čerstvé mléko z daného dne.

Grana Padano – použití v kuchyni

Italský tvrdý sýr se velmi často používá v tradiční italské kuchyni a je nezbytnou součástí mnoha pokrmů. Je třeba si uvědomit, že právě sýr je důležitým nositelem chuti italského pokrmu, pokud ho nahradíte Eidamem třicítkou, vznikne vám naprosto odlišný pokrm. Grana Padano se používá do těstovin, zeleninových salátů, předkrmů i ke steakům. Ačkoliv si tvrdé sýry parmazánového typu lépe doplňují s červenými víny, Grana Padano je vhodný i pro párování s některými víny bílými. Obzvláště dobrý je Rulandským šedým nebo Rulandským bílým.

Alespoň jednou za čas zainvestuje do kvalitního sýra přineste si z obchodu kousek kvalitního vyzrálého sýru Grana Padano. Ať už si jej vychutnáte společně s dobrým vínem nebo jej použijete při přípravě těstovin, rizota nebo jiných pokrmů, vytvoříte doma jedinečnou atmosféru a gurmánský zážitek. Za dobrým jídlem nemusíte do drahé restaurace, luxus na talíři si vychutnáte i doma.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno