Hematurie

Hematurie je medicínský výraz pro výskyt krve v moči. Není to nic příjemného a vždy si tento příznak žádá specifický druh léčby. Jedná se o doprovodný symptom hned několika nemocí. Ne vždy je ovšem krev patrná pouhým okem. Někdy lze zjistit pouze laboratorním vyšetřením moči. V dnešním článku se podíváme na nemoci, které s hematurií souvisí. Některé z nich budou, především ženy, znát z vlastních zkušeností.

Nemoci, u kterých je hematurie častým jevem

Pro první skupinu zdravotních potíží je typické, že se v moči vyskytují červené krvinky. Často se v těchto případech jedná o úrazy ledvin nebo močového ústrojí. Zraněný pociťuje bolesti v podbřišku a většinou si je dobře vědom jejich příčiny v souvislosti právě s úrazem. Přítomnost červených krvinek, ale může prozradit i další vážný zdravotní stav a to rakovinu močového ústrojí. Proto není radno s návštěvou lékaře otálet. Včasný příchod vám někdy může zachránit holý život.

Druhá skupina nemocí se vyznačuje nejen přítomnosti červených krvinek v moči, ale také těch bílých. Řadíme sem všemožné záněty močového ústrojí, nejčastěji močového měchýře. Na tuto nemoc trpí především ženy, které mají oproti mužům kratší močovou trubici. Samotné onemocnění je velice nepříjemné a mnoho žen ho prodělá hned několikrát do života. Většina takových zánětů se léčí antibiotiky, urologickými čaji a klidovým režimem.

VyšetřeníRentgenový sken ledvin

Jestliže váš ošetřující lékař pojme podezření na přítomnost krve v moči, začne jejími laboratorními rozbory. Následují krevní testy, které mají za úkol odhalit případný nádor. Výjimku netvoří ani ultrazvukové a CT vyšetření močového ústrojí a ledvin. Hledají se známky pohmoždění, ale také ledvinové kameny.

Prevence

Díky prevenci se dá celkem jednoduše přecházet různých zánětům. Nezapomínejte se teple oblékat, dodržovat osobní hygienu a pít dostatek tekutin. Při počátečních nepříjemnostech se vyhýbejte sladkému, jezte dostatek čerstvé zeleniny (výborná je mrkev nebo okurka) a pijte urologické čaje. Někdy i takový pohotový zásad dokáže předejít plnému rozvinutí nemoci. Je také vhodné nasadit léčbu laktobacily. Tyto malé tabletky povzbudí mikroflóru vašich střev a tím také posílí váš imunitní systém.

Pozor na červenou řepu

Může se ale také stát, že je vaše moč zbarvená do červena a přesto jste naprosto zdraví. To se stává po konzumaci červené řepy. Tato zdravá zelenina v sobě obsahuje látku zvanou betanin. Právě betanin je příčinou onoho červeného zbarvení. Proto je dobré se vždy zamyslet nad tím, co jste v posledních hodinách jedli a zbytečně nepanikařit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno