Domů Zdraví Seznam nemocí Tříselná kýla u mužů

Tříselná kýla u mužů

Kýla neboli hernie je vlastně vychlípená pobřišnice. Je to poměrně nebezpečný jev, který rozhodne nedoporučujeme zanedbávat. Otvor v pobřišnici uvolní cestu některým vnitřním orgánům (pohlavním, trávicím) a ty pak mohou nechráněné vystoupat pod kůži. Tento stav je nebezpečný speciálně kvůli možnosti uskřípnutí kýly, tedy uzavření rozevřeného otvoru v pobřišnici. Existuje celá řada kýl. My si dnes povíme něco o tříselné kýle, především v souvislosti s mužskou populací.

Tříselná kýla vrozená

U mužů je výskyt kýly měně častý, než je u žen. Přesto se jim nevyhýbá. Vrozená kýla se objevujeještě v břiše matky. Rizikovým faktorem jejího vzniku je předčasný porod, kdy se dítě nestihne dokonale vyvinout. Diagnóza proběhne většinou ihned po porodu nebo v následujících dnech života miminka. Nejedná se o nic tragického a malá operace to většinou brzy spraví.

Vrozená může být pouze šikmá tříselná kýla. Mužskému pohlaví vzniká v místě, kde v prenatálním období prochází varle z těla do šourku (ke konci těhotenství matky). Důležité je, aby tunel, kterým varle prochází, zůstal otevřený. Jeho uzavřením by opět mohlo dojít k uskřípnutí daných vnitřních orgánů (nejčastěji střeva). Někdy je tento otvor pouze zúžený, což vede ke vzniku malé bouličky v oblasti třísel.

Tříselná kýla získaná za života

Druhý druh tříselné kýly je naopak možné získat pouze za života a to většinou v souvislosti s namáhavou prací. Muž, který  má bolestí skřivenou tvář. Říkáme jí přímá tříselná kýla. Mužům se objevuje většinou až po čtyřicátém roce života. Je to dáno oslabením svalů břišní stěny. Někdy ji však lékaři diagnostikují i mladším pacientům, jež například prodělali operace břicha a mají v této oblasti zjizvenou tkáň.

V obou případech může mít vznik kýly za následek např. zvedání těžkých předmětů, chronický kašel, chronická zácpa, obezita nebo dokonce přítomnost nádoru, který naruší strukturu břišní stěny.

U dospělých hrozí mnohem větší riziko uskřípnutí kýly. Lidé s ní často chodí i několik dní nebo dokonce měsíců do práce, než si vůbec něčeho všimnou. Ze začátku se nemusí vůbec projevovat. Zvláště, pokud má člověk nadváhu, nezřídka kdy kýlu nezaregistruje, dokud ji neobjeví při pravidelné kontrole jeho obvodní lékař. Někdy bolí kýla hned od prvního dne, jindy to chvíli trvá. Při každém podezření byste měli vyhledat lékařskou pomoc. Žádná zázračná domácí léčba totiž neexistuje.

Jak se kýla léčí?

Léčba je ve většině případů poměrně jasná. Lékaři se shodují na tom, že nejefektivnějším řešením je operace, kdy se zastrčí vyklenuté orgány zpět do dutiny břišní a pobřišnice se v daném místě sešije. Pokud by vás dnes přijali do nemocnice s kýlou, pravděpodobně byste (nebyl by to velmi akutní případ uskřípnutí) podstoupili laparoskopickou operaci. Ta je totiž méně časově náročná, pacient se po ní dostane rychle na nohy a bude mít menší jizvu. Navíc je zde nejmenší riziko opakování zdravotního problému.

1 komentář

  1. Dobrý den. Jsem čtvrtý týden po operaci tříselné kýly laparoskopickou fomou. Operace proběhla dobře, nemám žádné komlikace, dodržuji režím postupného zvyšování fyzické aktivity, ale jinak sport na předoperační úrovní zatím ne. Nicméně v prostotu, kde byla kýla je stále takový vyboulenina a na dotek je cítit pružný materiál, který kýlu zakryl, ale právě ten tvoří tu vybouleninu, která je sice malá, ale patrná. Lékaři na kontrole říkali, že je to přirozené a může to tam být až půl roku, než si na tu síťku zvykne okolní tkáň. Nicméně stejně se chci zeptat pro klid duše i touto cestou. Děkuji Předem Marek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno