Jacíkův test

Chcete prověřit svou obratnost, sílu a vytrvalost? Pak byste si měli vyzkoušet tzv. Jacíkův test, což je celostní motorický test, jehož cílem je prověřit tělesnou zdatnost jedince. Jacíkův test se hojně využívá také jako vstupní prověřovací test na některé sportovní školy, stejně tak patří i mezi fyzické zkoušky pro policisty. Co všechno Jacíkův test zahrnuje a co stojí za jeho názvem?

Jacíkův testPokud se budete hlásit na sportovní školu nebo do řad strážníků, narazíte na tzv. Jacíkův test. Správně se nazývá celostní motorický test. Skládá se z několika cviků, které dohromady tvoří kompletní sestavu. Jacíkův test se používá pro měření výkonnosti jak u normální populace, tak profesionálních sportovců. Pokud si Jacíkův test sami provedete, po srovnání s tabulkami hned zjistíte, jak na tom jste z hlediska vytrvalosti, síly i obratnosti.

Kdo vytvořil celostní motorický test

Jak je z názvu patrné, celostní motorický test vytvořil pan Jacík. Tento dnes již zesnulý pedagog původem z Ostravy před mnoha lety vymyslel jednoduchou sestavu cviků, jejichž cílem je prověřit celkový fyzický stav jedince. Prověřuje základní motoriku, a tak se nazaměřuje jen na jednotlivé partie, ale jejich vzájemnou schopnost kooperace a koordinace. Jacíkův test byl sestaven tak, aby byl jednoduchý, standardizovaný a časově nenáročný. Díky tomu je možné provést jej v podstatě v jakýchkoliv podmínkách a výsledek porovnat s dalšími jedinci.

Jak na Jacíkův motorický test

Pokud si chcete doma prověřit svou fyzickou kondici, nebo se připravujete na jedno z přijímacích řízení, jejichž základem je Jacíkův test, měli byste se jej naučit cvičit. Pravidelný trénováním je totiž možné výsledky rychle výrazně zlepšovat, a tak v případných testech uspět a dostat se do tabulkových hodnot. Základní poloha motorického testu začíná při poloze vleže na zádech, kdy se paty a lopatky dotýkají země. Po spuštění testu je nutné si co nejrychleji stoupnout, potom si lehnout na břicho tak, aby se hrudník dotýkal podlahy, a následně si opět co nejrychleji stoupnout a vyrovnat záda.

Test trvá 2 minuty, během kterých se musí tyto základní polohy co nejvíckrát zopakovat. Čím více opakování během stanoveného času zvládnete, tím dosáhnete lepších výsledků a dostanete se na vyšší pozice v tabulce. Pokud byste během provádění už neměli sílu ve cviku pokračovat, můžete klidně na nějakou dobu přestat. Čas však po celých 2 minut běží dál. Během této doby můžete s cvičením opět začít a nějaké body nahnat.

I když se to na první pohled nemusí zdát, Jacíkův test je velmi náročný. Za dobrý výsledek se u mužů ve věku od 18 do 29 let považuje počet 70 až 90 opakování, u žen 61 až 76 opakování. Pokud tuto hranici překročíte, jste ve výborné fyzické kondici.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno