Domů Sport Sportování Jak jezdit na raftu

Jak jezdit na raftu

Láká vás vyzkoušet si jízdu na raftu nebo vás kamarádi přemluvili na letní dovolenou na vodě a nevíte, co vás čeká? Raft je jedno z mnoha plavidel, a díky své konstrukci a technice řízení se hodí i pro začínající vodáky. Pojďme se společně podívat, co je to raft, jak se na něm jezdí a na co se připravit.

Co je to raft

RaftingRaft je gumové plavidlo, které se vyznačuje svým typickým tvarem. Je ploché, široké, zpravidla je určeno pro čtyři až šest osob. Raft je populárním plavidlem pro začínající vodáky, kteří si sjíždění divoké řeky chtějí spíše vyzkoušet. Na vodě je stabilní, takže je vhodné i pro začínající. To ale neznamená, že není potřeba opatrnosti. I raft se může převrátit, o to horší manipulace s ním pak může být. Gumový raft se může také teoreticky protrhnout a potopit se, to se však děje jen ve výjimečných případech.

Stabilitu raftu nepřeceňujte

O raftu se často mluví jako o plavidlu ideálním pro začátečníky, sami jsme ho tak představili. Je ale nutné podotknout, že stabilita raftu se velmi často přeceňuje a především u amatérských vodáků může způsobit velké potíže. Raft je vcelku bezpečným plavidlem na klidné vodě, pokud s ním ale vyrazíte na divokou vodu, riziko převrhnutí je poměrně velké. Při sjíždění divokých řek vyšší obtížnosti byste proto měli mít vždy na raftu zkušeného vodáka. Začátečníci by měli být před jízdou důkladně proškoleni, ať už co se ovládání raftu týče, tak postupu při potopení.

Jak jezdit na raftu

Raft se ovládá pomocí pádel. Pokud je posádka raftu složena z dětí i dospělých, ideální je, když raft ovládá kormidelník, který sedí na zádi. Kormidelník má na starosti zatáčení raftu, a to pomocí pádla. List pádla se natočí rovnoběžně s osou lodi. Pod vodou se pádlo natáčí podle toho, jakým směrem má raft směřovat. Ostatní po bocích pádlují a ženou raft kupředu. Zatáčení raftu však řídí i ostatní, a to podle toho, jak moc zabírá pravá nebo levá strana. Je potřeba se vzájemně dorozumívat, kormidelník by pak měl potřebu zabírání pravé nebo levé strany řídit.

Na co se připravit

Chystáte se na rafty? Pečlivě se připravte. Důležitá je disciplína a respekt k vodě, který je na místě i na českých řekách a obzvláště některých jezech. Nezapomeňte se dobře obléci, mějte dostatek náhradního oblečení, nechce se proškolit z hlediska bezpečnosti. Během sjíždějí řeky nepijte alkohol, to si nechejte na večer. Raft je pevný, i tak se vyhýbejte jeho mechanickému přetěžování, a to jak ve vodě, tak na hladině. Do raftu si můžete vzít i speciální vůz na cennosti a předměty, které nesmí být namočeny.

Sjíždění řek na raftu je opravdovou zábavou. Během chvilky pochopíte princip kormidlování i pádlování a půjde vám to samo. Přejeme pohodovou dovolenou na vodě!

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno