Jak nastavit tachometr na kolo

Rozhodli jste se mapovat své cesty na kole a sledovat svou rychlost a pořídili jste si tachometr? Jenže tachometr na kole se musí správně nastavit. V opačném případě bude ukazovat nesprávné hodnoty. Nastavení tachometru zabere jen chvíli, ale musí se vědět, jak na to. Pojďme se společně podívat, jak nastavit tachometr na kolo!

Jak nastavit tachometr

tachometrTachometr nebo také cyklocomputer je chytré moderní zařízení, které slouží k měření rychlosti a také ujeté vzdálenosti. Na trhu jsou k sehnání různé druhy tachometrů, od klasických kabelových přes bezdrátové, s jednoduchým displejem i několikařádkovým apod. Každý tachometr na kole se ale musí správně nastavit, v opačném případě bude ukazovat zkreslené hodnoty a jeho použití tak bude k ničemu. Správné nastavení tachometru je důležité při jeho koupi, ale také při výměně plášťů. I v takovém případě by mohl ukazovat zkreslené hodnoty. I když je způsob nastavení každé tachometru mírně odlišný, základ je stejný. Při prvním zapnutí totiž musíte nastavit několik parametrů, na základě kterých budou prováděné potřebné propočty rychlosti a ujeté vzdálenosti.

Nastavení tachometru – obvod kola je stěžejní

Aby mohl tachometr na kole ukazovat správné hodnoty, musí se nastavit obvod kola. Při prvním zapnutí cyklocomputeru tak musíte zadat čtyřmístný údaj, který udává obvod kola v mm. U některých zařízení se obvod kola udává v centimetrech, v takovém případě budete zadávat jen tři čísla. Jak zjistit obvod kola? Je to snadné. Stačí si vzít obyčejný krejčovský metr a obvod ručně změřit. Pomoci si můžete také obyčejným provázkem, který „obtáhnete“ kolem kola a následně odečtete míry.

Nastavení tachometru podle tabulek

Manuální naměření obvodu kola je nejpřesnější, protože vychází ze skutečnosti, a tedy i konkrétního typu pneumatiky a pláště. Tachometr ale můžete nastavit i bez měření, a to pomocí použití tabulek. Na každém plášti jsou totiž napsané rozměry obvykle ve dvou formách, např. 28 – 622, 700 x 28C. Poté se stačí podívat do tabulky, kterou najdete na internetu, nebo která bývá umístěna v manuálech samotných tachometrů. Výše uvedený příklad odpovídá 2149 mm obvodu kola. Na základě údaje na plášti tak snadno pomocí tabulky zjistíte přibližný obvod vašeho kola a nastavení zvládnete i bez měření.

Dodržujte správný postup montáže tachometru

Správné nastavení tachometru je důležité, ještě důležitější je ale tachometr na kolo správně umístit. Do výpletu kola se totiž musí čidla pro měření rychlosti a ujeté vzdálenosti nainstalovat do správné pozice podle manuálů konkrétního typu. Pokud byste čidlo umístili moc vysoko, nebo naopak nízko, mohlo by opět docházet ke zkreslení měření. Proto se před montáží tachometru na kolo podívejte do manuálu a zjistěte si přesný montážní postup.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno