Jak nabrousit snowboard

Pořídili jste si nový snowboard a chcete se vydat na svah? Koupí prkna by váš zájem o snowboard rozhodně neměl skončit. Aby vám v dobrém stavu vydržel po dlouhá léta, důležitá je pravidelná péče.

Nabroušení pomáhá k bezpečnosti i plynulé jízdě

Pokud jste si právě pořídili nový snowboard, máte štěstí a o jednu starost méně. Protože jsou nová prkna automaticky nabroušena, můžete tuto starost přesunout až na další sezónu. V ní už byste ale tuto činnost rozhodně neměli zanedbat. A to hned z několika důvodů. Nejenom, že se na kvalitně nabroušeném prkně lépe jezdí a člověk má z jízdy příjemnější pocit. Jde také o vaši bezpečnost. Správné nabroušení vás může zachránit od nejednoho pádu. A to v případě, že jste začátečník i zkušený pokročilý.

Jednou za sezónu může být málo

Nepsaným pravidlem je, že by se snowboard měl brousit minimálně jednou za rok. To platí ve chvíli, kdy nejste příliš vášnivým sportovcem. V opačném případě byste svému prknu broušení měli dopřát v častějších intervalech. To, kdy je potřeba prknu péči věnovat, poznáte velmi snadno. Existuje hned několik fíglů, díky nimž zjistíte, v jaké kondici se snowboard právě nachází. Jednou z variant je využití vlastního hmatu. A to konkrétně přejetí prstem po hraně desky. Pokud se vám na nehtu neobjeví lehká rýha, snowboard jednoznačně potřebuje nabrousit. Nabroušení je potřeba i u desky se zářezy, s matnou hranou nebo otřepaným materiálem.

snowboard

Nabrousit snowboard zvládnete i v domácích podmínkách

Výhodou je, že si snowboard může doma nabrousit každý sám. Je ale nutné pořídit takzvanou ostřičku hran. Její pořízen se vyplatí ve chvíli, kdy jste nadšeným snowboardistou, nebo budete každou sezónu brousit více než jedno prkno. Kromě ostřice hran je potřeba i vosková žehlička, plastová škrabka, šroubovák, speciální kartáč a dostatečný prostor, na který je možné desku položit. Samozřejmostí je i vaše zručnost, rozhodně ale nemusíte být odborníkem, abyste broušení sami zvládli.

Na broušení použijte speciální nástroje

Návodů na to, jak správně nabrousit snowboard je celá řada. Jednotlivé nápady se liší podle zkušeností i samotných preferencí brusiče. Základem, na který lidé často zapomínají, rozhodně ale není radno jej přehlížet, je sundání vázání. Teprve potom, co je vázání sundáno, může dojít ke snadnému nabroušení. V opačném případě vázání může práci poměrně dost zkomplikovat.

Samotné broušení by mělo probíhat přirozeně plynulými pohyby a bez přílišného tlaku. K broušení by mělo docházat vždy pouze z jedné strany na druhou a to konkrétně směrem k patě desky. Tento pohyb je potřeba pod lehkým tlakem několikrát zopakovat. Ideální je, aby si deska stále držela úhel 90 °. Ostřejší úhel je vhodný pouze pro pokročilé snowboardisty, kteří se nebojí na prkně riskovat. Po broušení nezapomeňte ani na začištění. Právě to vám pomůže zbavit se přebytečných kovů na hranách desky. K broušení musí dojít vždy před voskováním. Protože je i voskování velmi důležitou součástí péče o snowboard, neochudíme vás ani o to.

Ruku v ruce s broušením jde i voskování

Ještě před začátkem voskování nezapomeňte odstranit starý vosk. Toho dosáhnete použitím speciálního odstraňovače vosku. Samotné voskování zvládnete buď se speciální žehličkou, nebo využitím staré žehličky rozpálené na minimum stupňů. Rozehřátou žehličkou po celé desce nakapete vosk, který následně rozžehlíte po celé ploše. Cílem je dosáhnout naprosto hladké plochy, která se ani na krajích netřepí.

snowboard

Práci můžete přenechat specializovanému servisu

Péče o snowboard by měla být vaší pravidelnou roční rutinou vždy, než se vydáte na svah. Pokud na voskování a broušení snowboardu nemáte čas, využít můžete i specializovaných servisů. Cena servisu prkna se pohybuje okolo tisícovky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno