Jak nafouknout gymnastický míč

Gymnastický míč nebo také gymball, jak se mu běžně říká, je velice oblíbená cvičební pomůcka, která najde své využití během nejrůznější palety cvičení zaměřených převážně na zlepšení rovnováhy, koordinace, ale i síly. Velice často je také používán jako náhrada židle, čehož jste si už asi někdy všimli. Spousta lidí, a to obzvláště těch, kteří mají sedavé zaměstnání, si gymnastický míč oblíbili právě díky tomu, že se za stolem nehrbí a naopak jim umožňuje lepší držení těla. To má poté samozřejmě skvělý vliv na záda, kterým výrazně ulevíte. V tomto článku se pak podíváme na to, jak takový míč správně nafouknout. Pojďme na to.

Jak nafouknout gymnastický míč?

Rozdělíme si tento postup do několika základních kroků, abychom celý úkon správně zvládli. Začneme u samotného výběru gymnastického míče, načež se přesuneme k možnostem, jak ho nafouknout a na závěr i připravit na použití.

Výběr správné velikosti gymnastického míče

Jak vybrat správnou velikost gymnastického míče aneb základní otázka, kterou je potřeba si zodpovědět. Existuje přitom hned několik různých velikostí těchto míčů, a to na základě vašich osobních preferencí, ale hlavně vlastní výšky. Obecně pak platí, že pro vyšší osoby jsou vhodnější větší gymbally, zatímco ty menší z nás by měli logicky sáhnout po tom menším. Vesměs se poté můžete setkat se čtyřmi základními velikostmi. Pro osoby s výškou do sto padesáti centimetrů se doporučuje gymnastický míč o průměru 45 centimetrů, načež následuje míč o průměru 55 centimetrů pro lidi do výšky sto šedesát pět centimetrů. Ti z nás, kteří vyrostli do výšky kolem sto osmdesáti centimetrů by pak měli volit míč o průměru 65 centimetrů a lidí nad touto hranicí pak míč největší, a sice ten, jenž má průměr 75 centimetrů. Správná velikost je totiž zcela klíčová pro efektivní cvičení, ale i eliminaci jakýchkoliv možností zranění.

Gymnastický míč

Kontrola tlaku vzduchu

Dalším krokem v pořadí je potřeba zkontrolovat poměr tlaku vzduchu v míči. Většina z nich má přitom dopředu určený tlak vzduchu, jenž je potřeba udržovat. Informaci o tom povětšinou najdete v manuálu, který k míči dostanete, tudíž je více, než vhodné, si ho prostudovat, jelikož tam najdete i další důležité věci, co se můžou a patrně i budou hodit, jako třeba způsoby čištění a údržby. V ideálním případě byste pak měli použít pumpičku s nanometrem, jenž vám dopomůže tlak přesně nastavit. Přespříliš nafouknutý míč totiž může prasknout, zatímco ten, který má vzduchu málo, poté nefunguje, jak by měl a navíc je i nebezpečný.

Pumpovací zařízení

Než se pustíte do samotného nafukování míče, je potřeba si připravit náčiní, kterým to budete provádět. Tím máme na mysli nějaké pumpovací zařízení, přičemž pumpička bude asi pravděpodobně tím, po čem sáhnete. Většina gymnastických míčů pak disponuje speciálním ventilem, jenž se otevírá špičkou pumpy. Dávejte přitom pozor, aby špička vaší pumpičky byla čistá a připravená k použití.

Samotné foukání míče

Pakliže máte připraveno vše potřebné, je nejvyšší čas pustit se do samotného foukání. Jednoduše tedy připojte pumpičku k ventilu na míči a zároveň se ujistěte, zda je pevně připojena. Posléze začněte pomalu pumpovat vzduchu do míče, během čehož také sledujte tlak vzduchu na manometru. Ideální je tento úkon provádět ve dvojici. Vždycky je to lepší, jelikož míč je kulatý a samozřejmě má tendenci se kutálet, tudíž je více než příjemné, pakliže vám ho někdo přidrží. Foukat by se pak mělo do té chvíle, než se tlak vzduchu rovnoměrně rozloží po celém prostoru míče. Kontrolujte během toho onen tlakový rozsah, který doporučuje výrobce.

Dokončení a kontrola

V momentě, kdy dosáhnete požadovaného tlaku, pumpičku odpojte od míče a rychle uzavřete ventil, aby se neuvolňoval vzduch. Posléze míč zkontrolujte – podívejte se, zda je dostatečně nafouknutý a také, zda nevykazuje nějaké známky úniku vzduchu. Pakliže ne, je nafouknutý správně a tedy připravený k použití. Můžete se vrhnout na cvičení!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno