Pískání brzd na kole

Pravděpodobně každý cyklista někdy při brždění zažil nepříjemné skřípění a pískání, které se při zpomalování linulo z kola. Někdy přitom může jít pouze o banalitu, jindy je třeba věnovat problému zvýšenou pozornost.

Nejčastější příčinou pískání brzd jsou nečistoty

Pískání brzd se u kol vyskytuje poměrně často, a nejde tak o nic neobvyklého. Kromě nepříjemného hluku však mohou pískající brzdy významně ovlivnit i brzdný výkon, což může vést ke zvýšenému riziku závady či dokonce nehody.  K pískání brzd pak může docházet z několika důvodů.

Mastnota z vozovky

Jedním z nejčastějších důvodů, proč začnou brzdy při stisknutí brzdové páky skřípat, je mastnota. Olej či mazivo hrají velkou roli zejména u kotoučových brzd, kde se pískání může objevit i v případě pouze malého množství mastné vrstvy na některé ze styčných ploch. K zanesení brzd zpravidla dochází postupně během jízdy, kdy na kolo dopadá bláto či zbytky oleje z vozovky.  V tomto případě pak nemusí pomoci ani kompletní výměna brzd, a zapotřebí je tak spíše důkladné očištění.

Ušpinit kolo můžete i vlastníma rukama

Pokud se brzd přímo dotýkáte, může se v důsledku potu a dalších mastných nečistot na vašich rukou na ráfku či na brzdové destičce vytvořit lipofilní vrstva. Je tedy nejlepší se těchto částí bicyklu vůbec nedotýkat. Podobně obezřetně pak postupujte, pokud na kolo aplikujete různé prostředky a činidla, např. olej na řetěz či lak. Aerosoly jsou pro tento typ použití prakticky nevhodné, spreje pak raději naneste na hadřík a tím ošetřete inkriminovaný povrch.

Voda

Voda je také častou příčinou pískání brzd. Změnu pocítíte zejména během jízdy za deště nebo čerstvě po dešti. V tomto případě však jde zpravidla o dočasný problém, který se uschnutím kola postupně sám vyřeší.

Pískání brzd na kole

Další možné důvody skřípání brzd

Nečistoty nejsou jediným viníkem nepříjemného zvuku při brždění. Častou příčinou může být také mechanické opotřebení brzdového kotouče. V tomto případě vám nejlépe pomůže odborný servis, který ověří integritu jednotlivých částí brzdného systému, a v případě potřeby pak zajistí opravu či náhradu.

Kromě samotných brzdových destiček může být také problém v nevycentrovaném třmeni. K jeho seřízení většinou stačí uvolnit šrouby, které jej drží na rámu, poté stisknout brzdu a šrouby zase dotáhnout. Pokud si na servisní zásah netroufáte sami, odborníci vám jistě poradí.

Jak problémy s brzdami vyřešit snadno a rychle

Nesprávné seřízení

Popis závady: Brzdové destičky bývají postupem času často vychýleny z původní osy. Na vině může být nesprávná instalace či nerovnoměrné opotřebení samotných destiček. V obou případech pak dochází k pískání brzd.

Oprava: Ať už jsou destičky vychýleny z jakéhokoli důvodu, je třeba je seřídit co nejdříve, než se problém stane závažnějším. Nejprve zkontrolujte samotné plochy destiček, zda-li nejsou příliš sjeté. Stávající či nové destičky poté s pomocí imbusového klíče seřiďte tak, aby byly přední stranou (ve směru jízdy) blíže k ráfku, zatímco zadním o něco dále. Po dokončení montáže proveďte testovací jízdu a prověřte, zda vše funguje tak, jak má.

Znečištění

Popis závady: Mastnota na částech brzdného systému, která může způsobovat vyluzování nepříjemného zvuku při brždění, případně pak drobné mechanické úlomky či nečistoty usazené na kole či brzdách.

Oprava: Nejjednodušším řešením je vyčistit brzdnou plochu hadříkem s trochou alkoholu. Pokud na látce uvidíte černé zbytky z ráfku nebo rotoru, znamená to, že metoda funguje. Mechanické usazeniny pak můžete odstranit například jemným smirkovým papírem. Pokud jsou v destičce zaraženy drobné kamínky či jiné částice, je na místě je raději vyměnit.

Jakmile vyčerpáte všechny možnosti této cyklistické první pomoci a problém s pískáním stále přetrvává, není na škodu dát kolo do servisu. Pravidelná péče a údržba je mnohdy řešením na všechny problémy, se kterými se při jízdě na kole setkáte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno