Jak prát fotbalové dresy

Dosud jste prali pouze klasické prádlo, ale nyní váš čeká praní fotbalových dresů a dalšího sportovního oblečení, protože vaše ratolest začala hrát fotbal? Nebo jste si vy sami pořídili dres ve fan shopu, protože chodíte pravidelně fandit svému oblíbenému týmu na stadion? Poradíme vám, jak se o fotbalový dres správně starat. Dozvíte se, jak fotbalové dresy prát, jak je sušit a co s nimi určitě nedělat.

První praní fotbalového dresu

Otočte fotbalový dres naruby a najděte etiketu s informacemi o tom, jak oblečení prát. Řiďte se instrukcemi na štítku. Je dres zcela nový? Vyperte ho ještě předtím, než si ho poprvé obléknete. Perte ho odděleně od ostatního oblečení (kdyby náhodou pouštěl barvu) a naruby.

Tip pro vás: Pozor, některé fotbalové dresy vyžadují pouze ruční praní. Pozorně si tedy prostudujte štítek.

Fotbalový dres

Jak fotbalový dres prát

Fotbalový dres perte maximálně na 40 stupňů Celsia, nikdy ne více, dres by se mohl poškodit. Fotbalový dres perte naruby (abyste ochránili potisk a nápis se v pračce nezničil), v ideálním případě odděleně od ostatního prádla. Dejte si pozor především na praní společně s denimem!

Použijte prací prostředek určený pro praní funkčního a sportovního oblečení vyrobeného ze syntetických materiálů a elastanu. Vhodný je i prostředek, který obsahuje pohlcovač pachu. Nemáte-li speciální prací prostředek, můžete použít i ten běžný.

Na pračce zvolte krátký cyklus a nízkou teplotu. Vhodný bývá například program „Jemné prádlo“ nebo „Ruční praní“. Nepoužívejte aviváž. Mohla by ucpat póry tkaniny a zmenšit prodyšnost. To u fotbalového dresu rozhodně není žádoucí.

Tip pro vás: Dejte pozor na praní dresů společně s dalším oblečením, a to především takovým, které má na sobě suchý zip. Suchý zip by se mohl v pračce na dres přichytit a poškodit ho.

Extrémně znečištěný dres. Co s tím?

Pokud je dres hodně ušpiněný, snažte se ho vyprat co nejdříve po znečištění. Rozhodně nenechávejte dres zbytečně dlouho namočený v pracím prostředku, pokud ho už namáčíte, namáčejte ho do čisté vody. Neperte dres na teplotu vyšší než 40 stupňů Celsia, dresy jsou vyrobené z materiálu, který umožňuje odstranit špínu i při nízkých teplotách.

Znečištění od blátaJe dres hodně znečištěný od bláta? Bláto nechte nejprve zaschnout, pak ho odloupněte. Naneste na skvrnu přípravek pro odstranění skvrn, např. Vanish Gold Oxi Action a namočte dres asi na hodinu do teplé vody. Poté ho vyperte běžným způsobem.

Skvrny od trávy

Skvrny od trávy odstraňujte ihned poté, co si jich všimnete. Nejprve je opláchněte studenou vodou, poté do skvrn vetřete odstraňovač skvrn Vanish a nechte působit až šest hodin. Nakonec dres vyperte tak jako obvykle.

Skvrny od oleje

Jsou-li na dresu skvrny na olejové bázi, použijte k jejich odstranění kukuřičný škrob. Nasypte škrob na skvrnu a nechte asi 15 minut působit. Poté škrob odstraňte a dres vyperte.

Sušení fotbalového dresu

Fotbalový dres nedávejte do sušičky, ani ho nesušte na zdroji tepla (například na radiátoru). Dres by se mohl stáhnout, ztratit tvar či barvu, případně by se mohl poničit nápis. Jak tedy máte dres správně sušit? Nejprve dres opatrně vyždímejte, abyste z něj dostali přebytečnou vodu. Poté ho nechte přirozeně uschnout. V ideálním případě ho sušte volně zavěšený, nejlépe někde venku ve stínu nebo uvnitř v dobře větrané místnosti.

Žehlení není nutné. Fotbalové dresy jsou totiž vyrobené z nemačkavých materiálů. Pokud už dres žehlíte, dělejte to na nízkou teplotu a nepřejíždějte žehličkou přes nápis.

Fotbalový dres

Co s fotbalovým dresem nedělat:

  • neprat na více než 40 stupňů Celsia
  • nebělit
  • nepoužívat aviváž
  • nesušit v sušičce ani na radiátoru

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno