Jakou zvolit velikost snowboardu

Pokud patříte mezi příznivce zimních sportů a chcete se i letos vydat na hory, zřejmě sáhnete buď po sjezdových lyžích, nebo snowboardu. Pokud vás nákup nového snowboardu teprve čeká, musíte si pořídit tu správou velikost. A právě na to, jakou velikost snowboardu zvolit, se zaměříme na následujících řádcích.

Než vyrazíte do obchodu s vybavením na zimní sporty, nebo si objednáte nový snowboard online, zjistěte si, podle čeho velikost vlastně vybírat. Možná už tušíte – hlavními kritérii výběru jsou výška jezdce a také velikosti nohy.

Jakou velikost snowboardu

Délka snowboardu podle výšky jezdce

Na trhu se běžně objevují snowboardy různých velikostí. Liší se jednak délkou a jednak šířkou. Platí, že čím je vyšší jezdec, tím by měl být snowboard delší. V každém profi obchodě se snowboardy vám s výběrem velikosti podle vaší výšky pomohou. Mají k dispozici tabulky, které jim výběr délky usnadňují. Doporučená délka podle výšky je např.:

  • Výška kolem 160 cm – délka snowboardu 138 až 149 cm
  • Výška kolem 170 cm – délka snowboardu 146 až 158 cm
  • Výška kolem 180 cm – délka snowboardu 155 až 168 cm

Existuje i jednoduché pravidlo, podle kterého vyberete délku bez jakýchkoliv detailních tabulek – snowboard by měl sahat na rozhraní mezi bradou a nosem, a tak by měl být o cca 15 cm kratší než výška jezdce.

Šířka snowboardu podle velikosti nohy

Nový snowboard nebudete vybírat jen podle jeho délky, ale také šířky. Ta by se měla odvíjet od toho, jakou velikosti nohy máte, a jak velkou botu s vázáním tedy budete potřebovat. I v tomto případě mají prodejci snowboardů k dispozici tabulky, díky kterým vám vyberou vhodnou šířku během několika vteřin. Většina osob si vystačí se snowboardem standardní šířky, máte-li však nohu větší než číslo 12 (americké číslování), dejte přednost širšímu typu.

Nepodceňujte výběr kvalitní boty na snowboard

Pokud se chystáte k nákupu nového snowboardu, se samotným „prknem“ si nevystačíte. Budete samozřejmě potřebovat i kvalitní vázání a boty. Jaká by měla být správná velikost boty na snowboard? Odborníci doporučují vybírat velikost boty na snowboard stejnou jako běžná obuv. Boty nesmí tlačit, musí se v nich pohodlně chodit, současně se v nich nesmí noha příliš hýbat.

Výběr vázání na snowboard

Jakou velikost snowboardu a bot zvolit už máme vyřešení, stačí jen pořídit správné vázání. Vázání se vybírá právě podle konkrétních bot a snowboardu, a tak se volí až úplně nakonec. Pokud chcete mít jistotu kompatibility a bezproblémové funkčnosti, rozhodněte se pro vázání stejné značky, jaké jsou vaše boty.

Nezapomínejte na to, že snowboard funguje jako celek, tj. „prkno“, boty, vázání. Doporučujeme proto kupovat vše dohromady a jednotlivé komponenty si vyzkoušet a osahat. Nyní, když už víte, jako velikost snowboardu vybrat, můžete si vydat do obchodu. Pak už si budete moci naplno užívat sjíždění svahů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno