Domů Ostatní Sportovní potřeby Jak pracovat s kompasem

Jak pracovat s kompasem

V minulosti patřila orientace v prostoru podle kompasu mezi základní znalosti. Dnes s použitím GPS navigací a chytrých telefonů se tato dovednost zcela vytratila. I přesto může být užitečné se s kompasem naučit pracovat. Podívejme se, jak na to.

Práce s kompasem

Kompas je jednoduché mechanické zařízení, které určuje světové strany. Obsahuje magnetickou střelku, která se volně pohybuje a která podle zemského magnetického pole zachovává směr sever-jih. Pokud uchopíme kompas a vyrovnáme jej tak, aby se střelka mohla volně pohybovat, během několika vteřin se dozvíme, kde je sever a s tím i další světové strany. Tato základní orientace nám okamžitě usnadní orientaci a pohyb v daném prostoru.

Kompas

 

Značení světových stran

Na kompasu jsou světové strany označeny iniciály. Zřídkakdy se setkáte s českými kompasy, které by používaly české značení S-sever, J-jih, V-východ, Z-západ. Mnohem častější je mezinárodní značení s použití iniciálu anglických slov N-sever, S-jih, E-východ, W-západ.

Buzola

Zdokonalenou verzí kompasu je buzola. Kromě toho, že ukazuje světové strany, má i další funkce, které orientaci usnadňují. Buzola obsahuje stupnici ve stupních a umožňuje určení azimutu. Rovněž bývá vybavena měřítkem pro odečítání vzdálenosti na mapě. Pro snadné odečítání stupnice může být buzola doplněna i zrcátkem.

Zorientování mapy

Jednou z neužitečnějších funkcí buzoly i kompasu samotného je možnost zorientování mapy. Když máte v ruce mapu a nevíte, kterým směrem je sever, moc užitku vám nepřinese. Pokud ale na mapu položíte buzolu tak, aby byla na stejné úrovni jako mřížka na mapě, a budete s celou mapou otáčet tak dlouho, než bude střelka ukazovat na sever, zorientujete si mapu. Pak už budete hned vědět, kde je sever a jakým směrem se vydat.

Dovednost s kompasem se může hodit

Možná si myslíte, že umět pracovat s kompasem vůbec nepotřebujete. Ačkoliv dnešní moderní doba přináší technické vymoženosti ve formě chytrých mobilních telefonů a GPS navigací, klasický kompas se využívá i dnes. Díky své čistě mechanické konstrukci totiž nevyžaduje žádný zdroj energie a nezklame ani v těch nejnáročnějších podmínkách.

Pořiďte si pěknou buzolu nebo kompas, může se vám hodit. Rovněž ji využijete při chystání zábavných a dobrodružných her pro děti. Ti s kompasem pracují velmi rádi.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno