Jak se zbavit nadýmání?

Nadýmání trápí čas od času každého z nás. Samozřejmě ne každý je ochotný to přiznat nahlas. Určité množství plynů je naprosto normální a neznamená žádné zdravotní potíže. Na druhou stranu se můžete setkat i s nadměrným nadýmáním. To je zaprvé velmi nepříjemné a zadruhé ukazuje na zdravotní problém ve vašem těle. Dnes se proto podíváme na to, jak se s takovým stavem nadobro vypořádat.

1.     Zjistěte příčinu

Nadýmání může být jen jednodenní záležitostí, ale také táhlým a značně otravným jevem. Vždy je však nutné zjistit konkrétní příčinu. Bez této znalosti jen těžko zabráníte dalšímu dni strávenému v křečích u otevřeného okna.

Jaké jsou nejčastější příčiny nadměrného nadýmání?

·         Častá konzumace špatně připravených luštěnin. Pokud luštěniny před uvařením nenamočíte přes noc a poté je vaříte jen krátkou dobu, mohou způsobovat opravu nepříjemné nadmutí.

·         Celkově špatná skladba jídelníčku bohatá na maso.

·         Celiakie – alergie na lepek nebo intolerance na lepek (méně závažné).

·         Alergie na laktózu, případně laktózová intolerance. Tu si můžete otestovat jednoduše doma pouhým vyřazením mléka a mléčných výrobků ze své stravy na minimálně čtrnáct dní.

·         Porušení střevní mikroflóry např. v souvislosti s nedávným braním antibiotik.

·         Stres, který mnoha lidem narušuje správnou funkci střev a trávicího systému.

·         Neklid při jídle – neustálé odbíhání od talíře, jídlo za pochodu atd.

2.     Cesta vede přes zdravou stravuČernobílá fotografie ženského štíhlého pasu

Zdravý životní styl je odpovědí na vysoké procento nemocí a ani nadýmání není výjimkou. Člověk jednoduše nemůže jíst od rána do večera bílé pečivo a maso společně se sladkostmi a spoléhat na všemocnou sílu jeho trávení.

Jak byste se tedy měli při problémech s nadýmáním stravovat? Při podezření na potravinové alergie si zajděte pro jistotu na alergologie, kde vám dají jasnou odpověď. Dále se doporučuje konzumovat větší množství zeleniny, ovoce a celozrnného pečiva. Tyto potraviny obsahují hodně vlákniny, která vám pomůže řádně pročistit střeva. Také pohyb není zanedbatelnou stránkou zdravého zažívání. Vynechte na pár dní sladkosti, smažené pokrmy a alkoholické nápoje. Uvidíte, že se budete hned cítit lehcí jako pírko.

3.     Rychlá pomoc, nejen z přírody

V lékárně vám jistě rádi poradí nějaký přípravek pro rychlou úlevu od nadýmání. Tyto léky jsou vhodné pro těhotné ženy. Ty jako jedni z mála lidí za plynatost nemohou a jen těžko se jim ovlivňuje. Proto jsou pro ně kapky či pastilky zabraňující plynatosti skvělou volbou. Za další zázrak z lékárny jsou považována probiotika, jež řeší takřka každý problém trávicí soustavy.

V neposlední řadě je možné hledat pomoc v přírodě. Už naše babičky věděly, že je dobré si po těžkém jídle dát šálek meduňkového čaje. Pro skutečně akutní případy se však více hodí anýzový čaj a čaj z fenyklu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno