Jak seřídit brzdy na kole

Pokud patříte mezi rekreační cyklisty, potřeba domácího seřízení kola vás může zaskočit. Velmi důležité je seřízení brzd, které se projeví na celkové funkčnosti jízdního kola. Přinášíme vám jednoduchý návod, jak seřídit brzdy na kole a bez problémů opět vyrazit na výlet.

Nasedli jste na kolo a při prvním šlápnutí jste zjistili, že vám vůbec nebrzdí? Pak je na čase postarat se o správné seřízení brzd nebo o výměnu části systému. V první řadě si musíte uvědomit a zkontrolovat, jaký typ brzd vlastně používat. Seřízení klasických brzd se špalkami je výrazně jednodušší než seřízení kotoučové brzdy, které se ale na druhou stranu kazí řidčeji. Seřizování brzd se skládá z několika kroků, pojďme si je postupně objasnit.

kolo brzdy

Nastavení chodu brzdových pák

Nejjednodušším krokem údržby a seřizování brzdového systému na kole je nastavení chodu brzdových pák. Pokud jste chytli za páku a ta začíná brzdit až v zadní poloze nebo se míra stlačení výrazně liší u pravé a levé páky, je na čase provést seřízení. K tomu slouží nastavovací šroubek přímo na páce, pomocí kterého se nastavíte polohu. Míru stlačení samozřejmě ovlivňuje i to, jak je napnutý bowden a jaká je jeho délka.

Zkontrolujte bovdenové lanko

Pro přenos informace mezi brzdovou pákou a samotným brzdicím mechanismem se používá bovdenové lanko. Pokud je ve špatném stavu nebo je špatně seřízeno, budou brzdy špatně fungovat. Lanko by se mělo pravidelně měnit, po nějaké době se bude totiž špatně pohybovat a páku budete muset pořádně stláčet. Pro opětovné zprůchodnění použijte kvalitní teflonový olej, kterým lanko krásně promažete. Obvykle začne opět krásně fungovat. Stačí lanko vyháknout z brzdy a nakapat do něj olej. Při poškození lanka je zapotřebí ho vyměnit. Obvykle se prodává bovden i s lankem, můžete ale koupit každou část samostatně. Nezapomeňte, že je důležitá i délka lanka, proto nakupte správnou velikosti.

Brzdové špalíky jsou důležité

Při seřizování brzd na jízdním kole musíte především zkontrolovat stav brzdných špalíků. Pokud by měly už mnoho kilometrů za sebou, mohou být sedřené, a tedy i nedostatečně brzdit a poškozovat ráfek kola. Pokud jsou špalky nebo destičky už hodně sedřené, pořiďte nový správný typ a vyměňte. Není to nic těžkého, špalíky bývají připevněny jen na šroubek a výměna vám tak zabere jen několik minut.

Údržba kotoučových brzd

Máte na svém jízdním kole kotoučové brzdy? Jejich údržba je složitější. Kontrolu a následnou výměnu brzdových destiček ale zvládnete hravě i bez návštěvy servisu. Pokud je ale s vaší kotoučovou brzdou něco v nepořádku, obraťte se na profesionální cykloservis. Kotoučové brzdy jsou složitějším mechanismem a vyžadují odborný zákrok a údržbu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno