Jak správně nastavit a používat trekové hole

Trekové nebo též trekingové hole se staly oblíbenou pomůckou příznivců chůze všech generací. Hole pomáhají zapojit horní část těla, odlehčí pohybový aparát a přispívají k posílení kardiovaskulárního systému. Pokud si chcete chůzi s trekovými holemi opravdu užívat a navíc chcete, aby jejich použití bylo k něčemu, musíte vybrat správné hole, nastavit je na ideální velikost a naučit se s nimi chodit.

Trekové holePokud zvažujete pořízení nových trekových holí, jistě si kladete řadu otázek včetně těch, jak vlastně hole správně nastavit a jak je efektivně používat. V první řadě je dobré říci, že chůze s trekovými holemi je vhodná v podstatě pro každého. Nezáleží na věku, kondici či zdravotním stavu, chůze s holemi je velmi oblíbená i u mnohých seniorů a osob se zdravotním postižením. Častou se používají i v rámci rehabilitace, zejména po úrazu pomáhají při přechodu od klasických zdravotnických kompenzačních pomůcek.

Rozdíl mezi holemi pro nordic walking a trekovými holemi

Na trhu narazíte na dva základní typy holí. První typ je nordic walking, druhý pak klasické trekové hole. Oba typy se od sebe liší z hlediska konstrukce i využití. Hole pro nordic walking jsou obvykle vyrobeny z jednoho kusu, oproti tomu jsou trekingové hole teleskopické a umožňují tak nastavit ideální výšku. U holí pro nordic walking musíte vybírat s ohledem na výšku a techniku chůze, u trekingových holí si nastavíte vše podle potřeby.

Jak nastavit trekingové hole

Pokud si koupíte nové trekingové hole, měli byste je nastavit na požadovanou výšku. Je třeba říci, že ačkoliv jsou trekingové hole nastavitelné a mají teleskopické tělo, rozmezí možnosti přizpůsobení se liší výrobek od výrobku. Při nákupu nové hole si tak vždy vyzkoušejte, je-li je možné nastavit je na ideální výšku, který bude vašim požadavkům nejlépe odpovídat. Vybrat hole ideální výšky je naprosto zásadní, v opačném případě pro vás může být chůze velmi nepohodlná, až nepříjemná a bolestivá.

Pro správné nastavení trekingových holí platí jednoduché pravidlo. Jakmile uchopíte hole, loketní klouby by měly být sevřeny pod úhlem 90°. při nákupu si hole správně nastavte a chůzi si vyzkoušejte. Sevření v rukou musí být pohodlné, hole při chůzi nesmí překážet.

Jak používat trekové hole

Pokud jste si koupili kvalitní trekové hole a správně je nastavili, můžete se pustit do samotné chůze. Není to příliš složité, musíte si však na nezvyklý druh pohybu zvyknout, a především se vyvarovat nejčastějších chyb. Pohyb musí býr především příjemný a přirozený, mezi hlavní chyby patří špatný úchop hole, držení těla v křeči, ohnutá záda či ramena nebo pokládání hole před úroveň chodidla. Myslete na to, že trekingové hole mají vaše pohyby ulehčit, ne ztížit. Zhlédněte několik instruktážních videí a chůzi s holemi si vyzkoušejte doma na jednoduchém terénu. Až za základní pohyby osvojíte, můžete se vydat na delší vycházku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno