Jak uchovat kysané zelí

Kysané zelí skvěle chutné a je plné vitamínu C a dalších důležitých vitamínů a minerálů. Pokud jste se pustili do výroby kysaného zelí nebo jste jej koupili hotové a nezpracovali, možná přemýšlíte, jak ho správně uchovat. Pojďme se zaměřit na to, jak uchovat kysané zelí a jak si jej připravit v domácích podmínkách.

Dobře připravené kysané zelí vám doma vydrží opravdu dlouho. Často je však natolik chutné, že doma ve spíži dlouho nevydrží. Jak jej tedy uchovat, aby dlouho vydrželo? Máte dvě možnosti.

Jak uchovat kysané zelí

Uchování kvašeného zelí

Proces kvašení funguje sám o sobě jako typ konzervace, takže zelí dlouho vydrží bez další úpravy. Je však třeba jej uchovávat na chladném a temném místě. Ihned po vykvašení byste měli zelí uložit do pečlivě vymyté nádoby a tu přenést do chladna. Aby zelí dlouho vydrželo, vždy musí být pod vodou. Pokud by se voda odpařila a zelí by bylo na vzduchu, mohlo by se začít kazit. Proto byste měli přibližně jednou za tři týdny zelí zkontrolovat a ověřit, je-li ve žlábku pod nádobou na zelí stále voda, aby se k zelí nedostal vzduch. V opačném případě vodu dolijte.

Sterilizace kysaného zelí

Pokud chcete zelí uchovat na opravdu dlouhou dobu a vyhnout se riziku zkažení, můžete jej sterilizovat ve sklenicích. Postup sterilizace je stejný jako při zavařování jakékoliv jiné zeleniny. Kysané zelí naplníte do čistých sklenic. Můžete přidat i cibuli nebo koření, například kmín. Zavařujte cca 20 minut při teplotě 80 °C. I když sterilované kysané zelí dlouho vydrží, při zavařování se ztratí velké množství vitamínů. Pokud tak chcete kysané zelí konzumovat pro zdravé, dejte přednost čerstvému kvašenému bez další tepelné úpravy.

Kysané zelí do mrazáku nepatří

Čas od času se nás některý ze čtenářů zeptá, jestli se dá kysané zelí zamrazit. Bohužel – nedá, respektive dá, ale není vůbec chutné. Konzistence kysaného zelí se při zamrazení a následném rozmražení změní, a tak připomíná bláto. Ani chuť rozmraženého kysaného zelí není nijak závratné. Pokud tedy chcete uchovávat kysané zelí po co nejdelší dobu, dejte přednost sterilizaci. Dobře uskladněné kvašené zelí však vydrží i několik měsíců, a tak není důvod jej dodatečně sterilizovat.

Recept na kysané zelí

Možná jsme vás povídáním o tom, jak uchovat kysané zelí, přímo nalákali k jeho domácí přípravě. Pojďme si proto na závěr představit jeden osvědčený recept na kysané zelí. Na přípravu budeme potřebovat 200 g kuchyňské soli, 20 g kmínu, 10 g semínek kopru a 10 kg hlávkového zelí. Zelí opláchněte, očistěte a a nakrouhejte. Poté smíchejte se solí a kořením. Zelí naskládejte do nádob nebo soudků, důkladně upěchujte a přebytečnou vodu slijte. Přikryjte plátýnkem a zatižte dřevěnou deskou. Nádobu nechejte přibližně dva dny v teple, následně přeneste do chladné místnosti. Zelí začne kvasit. Dejte mu čas, po nějaké době budete mít opravdu chutné a silné kysané zelí plné vitamínů.

1 komentář

  1. Jedna rada:místo plátna nahoru, dávám velký pevný igelitový sáček,(raději dva aby to neprasklo)do něj vodu,dle vel.soudku (1 lt.vody – 1kg) a tímto zelí zatěžuji místo kamenem. Voda v sáčku se rozlije a dokonale utěsní kolem soudku. Horní část sáčků zagumičkuji,aby vám voda nevytekla.(Stalo se mí, že zelí jak kvasilo,sáček s vodou vytlačilo za soudku a našel jsem jej na podlaze).Kdž jsem používal pláténko,zelí na povchu bylo mazlavé(rychle se odpařovala šťáva) nyní takový problém nemám,ale je třeba kontrolovat a postupovat jak je uvedeno v článku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno