Jak vybrat vzpěračské boty

Kvalitní obuv je naprosto nedílnou součástí pro každou sportovní činnost. Nejinak je tomu také v případě vzpírání, na které se v tomto článku zaměříme. Konkrétní si pak povíme podle jakých kritérií si vybrat ty nejlepší boty, jenž vám dodají správnou stabilitu při vzpírání, ale i jiných druzích silového tréninku. Pojďme na to.

Jak vybrat vzpěračské boty

Při výběru takových bot je obecně vhodné se zaměřit na několik základních faktorů. Těmi jsou především typ boty, materiál, velikost a šířka boty, popřípadě podrážka. Na každý z nich se nyní podíváme blíže. V úvodu je ještě potřeba si říci, že klasické tenisky nejsou pro vzpírání právě ideální, jelikož neposkytují správnou stabilitu ani podporu během cvičení. Tudíž, pokud to myslíte se vzpíráním vážně, bude dříve či později potřeba investovat do speciálních bot.

1. Typ boty

Pakliže to trochu zevšeobecníme, pro vzpírání existují dva hlavní typy vzpěračských bot. Těmi jsou boty s podpatkem a bez podpatku. Boty s podpatkem jsou pak vhodnější pro vzpírání vleže ve stoje. Takové podpatky jsou povětšinou zvýšené, díky čemuž poskytují lepší stabilitu a podporu pro nohu i kotník. Doporučují se pak pro cvičence, kteří se věnují jak vzpírání, tak i dřepům, mrtvým tahům, ale i jiným cviků. Oproti tomu boty bez podpatku jsou vhodnější pro ty sportovce, jejichž trénink zahrnuje hodně rychlých pohybů, jako jsou třeba dřepy a kliky. Poskytují totiž větší flexibilitu a lehkost, což je pro cvičení s vlastním tělem důležitější. Zásadní je zde totiž právě pohyblivost, ale také rychlost.

2. Materiál

Dalším důležitým aspektem při výběru vzpěračské obuvi je materiál. Měli byste pak volit takový, který je dostatečně pevný a odolný, aby zvládal časté opakované nárazy a rychle se neopotřeboval. Zvážit byste také měli ventilaci bot. Ta totiž zajistí, aby vaše nohy zůstaly suché po dobu celého tréninku. Pakliže se během cvičení necítíte pohodlně, není to pro váš sportovní výkon právě ideální. Syntetické materiály jsou obecně lehčí a pružnější, nicméně mohou být méně trvanlivé, zatímco tkaniny jako nylon jsou zase nejlehčí a nejvíce prodyšné, ale mohou být méně odolné.

3. Velikost boty a šířka

Samozřejmě, správná velikost je klíčová pro maximální pohodlí a podporu nohou i kotníků během tréninku. Během výběru byste měli dbát na to, aby obuv poskytovala dostatečný prostor pro vaše prsty. Stejně tak na to, aby vaše nohy v obuvi naopak neplandaly. Boty by měly být rovněž vybaveny vhodným zapínáním, které by se mělo dobře přizpůsobit vaší noze. Šířku bot je pak potřeba zohlednit v momentě, kdy máte širší nohy.

4. Podrážka

U podrážky vzpěračských bot se doporučuje, aby byla dostatečné tuhá a tím poskytovala dostatečnou stabilitu a podporu během cvičení. Ideální volbou pak mohou být boty s gumovou podrážkou, jež zaručí to, že boty nebudou klouzat. Obzvláště jde pak o to, aby byla obuv přilnavá s podložkou. Některé boty nabízejí také různé speciální vzory na podrážce, které zajišťují lepší balanc a kontrolu.

5. Cena

Samozřejmě. Rozpočet hraje vždy významnou roli. V případě vzpěračských bot se však moc nevyplácí šetřit. Koneckonců, je to to investice do vašeho tréninku, a tím pádem i do zdraví. Cena by však neměla být nejdůležitějším faktorem při výběru, nicméně levnější boty mohou mít omezené možnosti využití, popřípadě být vyrobeny z nekvalitních materiálů, což může ve výsledku vést ke zraněním. Na druhou stranu, drahé boty nemusí být nutně vždy ideální volbou pro všechny. Proto je důležité zohlednit svůj rozpočet a zvolit takové boty, které jsou ideální právě pro vás.

Vzpírání

Když to na závěr trochu shrneme, výběr správných vzpěračských bot může pomoci výrazně vylepšit vaši techniku a stabilitu během tréninku, což samozřejmě povede k většímu progresu a lepším výkonům. Mimo to, eliminujete také možnosti zranění. Při samotném výběru obuvi je pak důležité zvážit jejich účel, materiál, velikost a to, jak pohodlně se v nich cítíte. Měli byste během toho také vzít v úvahu své osobní potřeby a preference.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno