Astmatický záchvat postihuje osoby, které trpí chronickou nemocí průdušek zvanou astma bronchiale. Odborné zdroje ho definují jako náhlou záchvatovitou dušnost s kašlem a slyšitelnými pískoty při výdechu. V čem spočívá správná a efektivní pomoc, když tento stav u postiženého nastane? To a mnohem více se dozvíte v článku.
Co je astma a jak se léčí
Astma je zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které se vyskytuje v souvislosti se zvýšenou citlivostí imunitního systému, na jehož podkladě vykazují průdušky hyperreaktivitu. Základ obtíží představuje tedy přecitlivělost na podněty, co zdravému člověku nezpůsobují žádné problémy. Jde především o prach, plísně, roztoče nebo pyl. Nepřirozená reakce na tyto podněty vyvolává otok průduškové sliznice, zvýšenou produkci hlenu a stahy stěn. Výsledkem je omezení dýchacího procesu a dušení.
Léčba se vždy odvíjí od toho, jaký typ astmatu pacienta trápí. U lehčích forem obvykle stačí vyhýbat se spouštěčům a rizikovým situacím, závažnější vyžadují pravidelné užívání antiastmatik. Tyto léky potlačují zánět nebo zklidňují podrážděné průdušky. Nutno podotknout, že úplně vyléčení není možné, protože příčinou astmatu je odlišná imunitní odpověď organismu, kterou nelze v současné době jakkoli upravovat.
Vznik a projevy astmatického záchvatu
Astmatický záchvat se může objevit během několika málo minut, nebo i naopak – nastupuje pomaleji, v řádech hodin či dokonce dnů. Nemocný by měl být od lékaře poučen, jak tento stav včas odhalit, aby na něj mohl vhodně zareagovat. Jeho blízcí mohou problém rozpoznat podle následujících projevů:
- typické sípání při výdechu,
- namodralé rty,
- zrychlený dech,
- kašlání,
- vykašlávání hlenu.
Postižený si navíc může stěžovat na pocity tlaku na hrudi a bývá neklidný.
První pomoc v 5 krocích
- Základem je uklidnit daného jedince, posadit ho a případně mu uvolnit oblečení okolo krku.
- Poté přichází na řadu inhalátor, který je potřeba před použitím pořádně protřepat.
- Jakmile postižený zcela vydechne, měl by si vložit inhalátor do úst a stisknout ho zároveň s nádechem.
- Následně by měl pacient pomalu dýchat ústy, po chvilce zkusí zadržet dech na přibližně 8–10 vteřin.
- Nádech s inhalátorem se zpravidla opakuje dvakrát až čtyřikrát. Mezi jednotlivými použitími je minutová pauza.
Pokud obtíže nevymizely, po 5 minutách lze nádechy s inhalátorem opakovat. Poté ještě po zhruba 25 minutách. Dále lze pokračovat dávkami s odstupem 3–4 hodin.
Kdy volat lékaře?
Mohou nastat situace, kdy standardní pomoc nefunguje. Lékaře pak jedinec potřebuje, když se potýká s vyčerpaností a malátností, nedokáže mluvit a má zrychlený tep i dech. Varovným příznakem jsou i pořád se vracející záchvaty.