Jaké jsou příčiny nadměrného pocení?

Koho by neobtěžovalo nadměrné pocení? Obtěžuje vás i vaše okolí, navíc je doprovázeno nepříjemným zápachem. Pokud se chcete nadměrného pocení zbavit, je třeba nejprve zjistit jeho příčiny.

S nadměrným pocením se potýkají především obézní lidé, ovšem není to pravidlem. Může se objevit také u lidí, kteří jsou štíhlí jako proutek. Je třeba říci, že nadměrné pocení je nemoc, které se odborně říká hyperhidróza.

Člověk postižený touto nemocí vyplaví asi pětkrát více potu než zdravý jedinec. Nutno podotknout, že pocení je přirozený proces, kterým se tělo zbavuje škodlivin, a proto bychom se mu neměli snažit ze všech sil zabránit.

Nadměrné pocení? Možná zlobí nervy

Mechanismus pocení je řízen hormony i nervovým systémem. Nadměrným pocením vám tělo dává jasný signál, že něco není špatně. Samozřejmě, jsou situace, kdy se lidově řečeno opravdu zapotíte – při náročné zkoušce, poradě apod. Pocení skutečně hodně souvisí s naší nervovou soustavou, proto může být nadměrné vylučování potu signálem, že něco s našimi nervy není v pořádku.

Příčinou může být nadměrný dlouhodobý stres, vyčerpání a oslabení organismu. K dalším příčinám nadměrného pocení patří nevhodná výživa. Především jde o kořeněná jídla a svoji roli mohou sehrát i léky. Pokud jste začali brát nové pilulky a zároveň pozorujete, že se potíte více než obvykle, zavolejte raději lékaři.

Pocení souvisí s nadváhou i cukrovkou

Ačkoli ne vždy je příčinou nadměrného pocení obezita, je známé, že silnější lidé se zpravidla více potí. Souvisí to s celkovým metabolismem těla a jeho teplotou, kdy tukové vrstvy „více hřejí“ a tělo si vylučováním potu reguluje teplotu.

Další příčinou nadměrného pocení může být neléčená cukrovka, jejímiž příznaky je nejen zvýšené vylučování potu, ale také potřeba močení nebo neukojitelný pocit žízně. Další nemocí, která je doprovázena nadměrným pocením, je například zvýšená činnost štítné žlázy.

Léčba nadměrného pocení

Léčba nadměrného pocení se odvíjí od jeho příčiny. Pokud je zvýšené vylučování potu spojeno se stresem, je třeba přehodnotit svůj život a více relaxovat. V případě obezity je vhodná redukce váhy a v případě další nemoci pak individuální léčba stanovená lékařem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno