Domů Zdraví Zdraví a nemoci Jaké jsou příznaky mononukleózy?

Jaké jsou příznaky mononukleózy?

Mononukleóze se také říká nemoc z polibků, protože k jejímu přenosu dochází mj. líbáním. Jaké jsou příznaky tohoto závažného onemocnění? Jaké jsou možnosti prevence mononukleózy?

Mononukleóza je virové onemocnění, které ve většině případů způsobuje EB virus. S ním se do styku dostane každý z nás. Jen u někoho však mononukleóza skutečně propukne.

Spouštěčem většinou bývá stres, nadměrná fyzická zátěž a další stavy, které oslabují imunitu. EB virus se šíří především prostřednictvím slin, proto bývá velmi často přenášena líbáním. Z tohoto důvody si získala řadu přezdívek – mj. nemoc z líbání nebo studentská nemoc.

Příznaky mononukleózy

Mononukleóza zpravidla začíná jako běžná chřipka nebo angína. Jedním z hlavních příznaků této nemoci je zvětšení lymfatických uzlin – zejména krčních, podčelistních, podpažních a tříselných. Mononukleózu doprovází také velká únava a výjimkou není ani vysoká horečka, které může dosahovat 40°C.

Typickým příznakem mononukleózy je rovněž bolest v krku, která se podobá angíně. Někdy je možné, že mononukleóza i angína probíhají u pacienta zároveň.

Zda se skutečně jedná o mononukleózu, pozná lékař z vyšetření krve a jaterních testů. V některých případech se mononukleóza nemusí vůbec podobnými příznaky projevit a přijde se na ni právě až z krevních testů.

Jak se mononukleóza léčí?

Při léčbě mononukleózy nejsou zpravidla podávána antibiotika vzhledem k virovému původu nemoci. Lékař je předepíše jen v případě, že je nemoc provázena ještě dalším onemocněním (například angínou).

Při léčbě mononukleózy je důležitá speciální dieta a klidový režim (pacient by se měl vyvarovat zvýšené fyzické aktivitě). Léčba mononukleózy je relativně časově náročná. Trvá asi půl roku, z toho jeden měsíc se nemocný léčí doma a na fyzickou námahu spojenou s běžnou denní činností si musí navykat postupně.

Dietou při mononukleóze se rozumí lehká strava, která nezatěžuje játra. Pokrmy není možné smažit, vyloučena jsou tučná jídla, nevhodné je používat sůl a agresivní koření. Zakázány jsou také sladkosti, uzeniny nebo káva.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno