Jasmínová rýže

Jasmínová rýže je tak trochu novinkou na českých stolech. Název může evokovat chuť jasmínu. Ale není tomu tak. V čem je tedy jasmínová rýže jiná a co z ní uvařit?

Jasmínová rýže je z Asie

Asi nepřekvapí, že i jasmínová rýže má své kořeny v Asii, konkrétně je typická pro thajskou kuchyni. Pěstuje se především na severu Thajska. Subtropické klima a speciální místní půda pak propůjčují rýži speciální aroma. To ucítíte především při vaření jasmínové rýže. Chutnat po jasmínu vám však nebude.

Jasmínová rýže je prospěšná

Rýže jako taková by neměla chybět v žádném zdravém jídelníčku. Jasmínová rýže obsahuje řadu vitamínů a minerálu a navíce je prokázáno, že pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Už jen proto bychom si ji měli čas od času dopřávat.

Jasmínový rýže a vaření

S jasmínovou rýži nemusíte v podstatě vymýšlet žádné zázraky. Stačí, když ji v kuchyni použijete jako přílohu místo klasické rýže. Vaří se přibližně stejně dlouho (asi 7 – 10 minut). 500 g rýže vařte asi ve dvou litrech vody.

Jasmínová rýže: Recept

Pro začátek ale určitě neuškodí alespoň jeden recept s jasmínovou rýži. Hodí se k ní něco thajského… Třeba tradiční thajská zapékaná rýže s rybí směsí.

Ingredience: fazolové lusky, bílá a oranžová paprika, pórek, česnek, filety z pegase, feferonka, thajská sušená houba, mletý zázvor, bílek, škrobová moučka, olej, zeleninový vývar, thajská sojová omáčka, rybí omáčka, bílé víno (sladší)

Postup: Z  filet si nakrájejte hranolky. Obalte je ve směsi soli, moučky, mletého zázvoru a bílku, trošky oleje a rybí omáčky. Thajské houby namočte do vody a nechte nabobtnat, pak je nakrájejte na nudličky. Z feferonky nakrájejte kostičky a z papriky proužky. Pokrájejte na menší kousky také lusky.

Rybí hranolky osmahněte na oleji, přidejte česnek, papriky, feferonku, fazolky, pórek. Podlijte troškou vývaru. Připravte si zálivku z rybí omáčky, sojové omáčky a vína. Přilijte ji ke směsi, přidejte ji ke směsi a nechte přejít varem.

A jako příloha? Samozřejmě jasmínová rýže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno