Karlštejn, český „hrad hradů“

Že jsou na Karlšteně „davy“ návštěvníků? Bývalo to tak vždy, tak buďme rádi, že už znovu je možno Karlštejn navštívit bez hygienických opatření. Asi není v Česku člověka, který by Karlštejn alespoň jednou nenavštívil. Vždyť Karlštejn je náš „hrad hradů“. Vstupné na Karlštejn není z nejlevněších, a návštěvníků je tam opravdu dost. Ale Karštejn je jen jeden!

Karlštejn – jeden z českých atributů

Hrad Karlštejn byl založen v roce 1348 a zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů.

V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních kaplí. Stavebně byl hrad dokončen v roce 1365, kdy byla vysvěcena kaple sv. Kříže ve Velké věži.

Kde Karlšten najdeme

Karlštejn  je původem středověký královský hrad, nacházející se na katastrálním území Budňany ve stejnojmenné městysi Karlštejn v okrese Beroun asi třináct kilometrů východně od Berouna a třicet kilometrů jihozápadně od centra Prahy.

 • Leží uprostřed chráněné krajinné oblasti Český kras.
 • Hrad jakožto státní instituce je ve vlastnictví České republiky a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav.
 • Veřejnosti je hrad Karlštejn přístupný nepřetržitě od roku 1905 a patří tak k jedněm z nejdéle zpřístupněných památek na území Česka

Doprava na Karlštejn

 • Autem: Při cestě na Karlštejn autem je nejlepší vyjet z Prahy po D5 směr Plzeň (exit 10 – Loděnice) a dále po ukazatelích přes obce Bubovice, Hlásná Třebaň až do Karlštejna. Stejnou cestu je možné využít také při cestě z Plzně po D5 ale v opačném směru. Od exitu 10 – Loděnice je již cesta stejná. 
  Druhou možností je cesta přes Prahu-Radotín, Dobřichovice, Řevnice, Hlásnou Třebaň do Karlštejna. Zaparkovat je možné výhradně na centrálním parkovišti ve spodní části obce.
 • Vlakem:Vlakové spojení z Prahy nebo z Berouna na Karlštejn funguje každých 30 minut. Vystoupíte na nádraží Karlštejn a před nádražím se dáte doprava, dále přes most přes  řeku Berounku, za mostem doprava a po 50 metrech doleva. Pak už jen obcí nahoru k hradu. 
 • Pěšky a na kole: V okolí Karlštejna vede mnoho turistických tras, nebo je možno jet na kole po silnicích a objevovat krásy CHKO Český Kras. Na nádvoří hradu jsou  u III. hradní brány umístěny stojany na odstavení kol. 
  Městys Karlštejn je celodenně pěší zónou a není možné obcí projíždět ani na kole

Elektronické vstupenky na Karlštejn

Hrad Karlštejn byl Karlem IV. založen před polovinou 14. století na skalní vápencové ostrožně nedaleko od ústí hlubokého údolí do údolní nivy řeky Berounky. 

Na všechny prohlídkové okruhy, které hrad Karlštejn nabízí, si můžete zakoupit e-vstupenky. Pro nákup e-vstupenek je však na každém okruhu vyhrazeno pouze několik časů denně. Pokud vám nabízené časy nevyhovují, lze si vstupenky pohodlně zakoupit v pokladně hradu na I. hradním nádvoří.

V nabídce je možnost nákupu e-vstupenky pouze na 120 dní dopředu.

„Na okruh Karlštejnské hradní kaple doporučujeme zakoupit online vstupenku na konkrétní den a hodinu, nebo si vstupenky rezervovat v našem rezervačním oddělení, kde získáte také další informace k prohlídkám hradu Karlštejna. Rezervační oddělení můžete kontaktovat na telefonním čísle 311 681 617 nebo mobilu 777 464 726, dozvíme se na https://www.hrad-karlstejn.cz/

Vstupné do hradu

Kromě běžných prohlídek nabízí hrad Karlštejn celou řadu doprovodných kulturních a společenských akcí (divadla, koncerty, noční prohlídky, večerní prohlídky a další). I na ně si lze koupit online vstupenky.

 • Dospělí od 25 do 65 let 170 Kč
 • Senioři 65+140 Kč
 • Mládež od 18 do 25 let 140 Kč
 • Držitelé průkazu ZTP, ZTP/P140 Kč
 • Děti od 6 do 18 let 90 Kč
 • Děti do 6 let zdarma
 • Průvodce držitele průkazu ZTP/Pzdarma
 • Pedagogický dozor (pro školní skupiny 1 dospělá osoba na 15 dětí)zdarma
 • Průvodce cestovních kanceláří (1 osoba pro celou skupinu minimálně 15 osob)zdarma

Okruh zahrnuje historické interiéry dvou pater Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské věže s cenným vybavením ze 14.–19. století (Dvořenínská síň, Rytířský sál s kaplí sv. Mikuláše, Mariánské nádvoří, renesanční interiéry děkanství, Karlova ložnice s kaplí sv. Václava, Audienční síň, Královský sál předků a Hodovní síň, dále Hradní pokladnice, Klenotnice a bývalé hradní vězení v přízemí Mariánské věže).

Na této trase je rovněž vystavena kopie české Svatováclavské koruny. Volně přístupná je Studniční věž s 78 m hlubokou hradní studnou s dochovaným unikátním systémem vytahování vody ze studny.
Tento prohlídkový okruh je pouze s průvodcem.
Rezervace na tento okruh vyřizuje rezervační oddělení hradu na tel. +420 311 681 617 nebo e-mailu rezervace.karlstejn@npu.cz.

 • 220 Kč (dospělí)
 • délka 55 minut
 • max. 45 osob
 • nutnost rezervace pouze pro skupiny

 

Okruh prochází východním křídlem Císařského paláce, horním patrem Mariánské věže a Velkou věží.

Nabízí ke zhlédnutí historicky nejcennější prostory hradu Karlštejna, které patří mezi světové unikáty (Malá hradní obrazárna se sbírkou grafiky, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kaple sv. Kateřiny, bývalá sakristie, visutý věžní most, Hradní lapidárium, Velká obrazárna, pracovna architekta Josefa Mockera, věžní schodiště s nástěnnými malbami ze 14. století, kaple sv. Kříže).

Vzhledem k široké a pro děti náročné tematické náplni II. okruhu (křesťanství, symbolika, duchovno, víra, nástěnné malby…) nedoporučuje se návštěva dětem do 7 let, kterým není výklad přizpůsoben a pro něž je prohlídka dlouhá. Tento prohlídkový okruh je pouze s průvodcem.

 • 520 Kč (dospělí)
 • délka 100 minut
 • max. 16 osob
 • nutnost rezervace pro jednotlivce i skupiny

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno