Kdy letět na Kubu?

Kuba je ostrov, který se nachází v severním Karibiku. Protože se jedná o poměrně vzdálenou zemi, často si neumíme představit, jaký je ideální měsíc pro její návštěvu. Právě správně zvolený měsíc vám může pobyt zde zpříjemnit tak, abyste si ho co nejvíce užili. Při výběru termínu se lidé nejčastěji řídí počasím. Můžete ale zohlednit také různé akce, které se na tomto ostrově konají. Mohou být dobrou příležitostí, jak poznat tamější zvyky.

Nejpříjemnější počasí na Kubě

Kubánská republika je země, která leží v tropickém pásu. To samozřejmě ovlivňuje počasí zde. Za nejlepší období, kdy můžete tento stát navštívit, se považuje kdykoli od konce listopadu do poloviny dubna. To se můžete těšit na příjemné počastí s průměrnými teplotami 26 až 30 °C. To je teplota, se kterou jsou spokojeni hledači památek a objevitelé kultury, ale také plážoví povaleči. Srážky jsou zde minimální, v průměru 45 až 80 mm.

Kuba

Hlavní turistická sezóna je od prosince do března. Pokud budete chtít vyrazit v tomto termínu, naplánujte si svou dovolenou v dostatečném předstihu. A připravte se na to, že ostrov bude v tomto období přelidněný. Ale zase vám to může přinést úlevu od zimních měsíců, kterých si u nás užijeme dost.

Nejlevnější dovolená na Kubě

Pokud chcete vyrazit na Kubu, ale na počasí vám až tak nezáleží, tak můžete zvolit nejlevnější období roku. To spadá na dvě sezóny v roce:

 1. od května do začátku června,
 2. od poloviny září do října.

Ceny za hotely, lety i nejrůznější turistické aktivity a atrakce jsou v tomto období výrazně nižší. Květen a červen jsou měsíce, kdy panuje průměrná teplota 29 až 30 °C, počasí je převážně polojasné. Září a říjen jsou měsíce, které mohou být nepříjemné. I když se průměrné teploty pohybují od 29 do 31 °C, velmi časté jsou dešťové přeháňky.

Hudba na Kubě

Když chcete poznávat Kubu a vyhnout se davům

Měsíce červenec, srpen, září, říjen jsou měsíci, u kterých je běžné období dešťů. I když se teploty drží kolem 30 °C, déšť vám může pobyt velmi znepříjemnit. A to i v případě, že neplánujete koupání u moře. Také při objevování ostrova a památek je déšť nedobrým společníkem. Pokud tedy chcete mít Kubu co nejvíce pro sebe a přitom se chcete vyhnout davům, pak je ideální vyrazit kdykoli od března do května. V tomto období je počasí příjemné a turistů zde není tolik.

Nejteplejší měsíce na Kubě

Nejvyšších teplot se na Kubě dočkáte v měsících červen, červenec a srpen. To se můžete spolehnout na teploty v průměru 27 až 32 °C. Je ale důležité poznamenat, že pro tyto měsíce je typické více deště. Neznamená to, že vám po celou dobu dovolené bude pršet, do kufru si ale rozhodně přibalte pláštěnku.

Havana

Největší svátky na Kubě

Leden

 • 1: den osvobození (Triunfo de la Revolución)
 • Od 7. do 18.1.: významný je festival moderního tance Cubadanza, tančí a hraje se v ulicích.

Únor

 • Doutníkový festival a celý měsíc se koná International Jazz festival.
 • Od 15.2. se koná Havanský karneval.

Doutník

Březen

 • Velký pátek (velikonoční): Viernes Santo. I když se Velikonoce příliš neslaví, Velký pátek je státním svátkem.

Duben

 • První týden v dubnu se koná velkolepý festival v Baracoa.

Květen

 • 5. Svátek práce – Fiesta del Trabajo: v tento den se vyplatí vyrazit na Plaza de la Revolución, i když je třeba počítat s davem. Kubánci se zde shromáždí a poslouchají vlastenecké projevy. Narazit můžete též na vojenské přehlídky.

Červenec

 • Poslední týden v červenci – výročí revoluce a karneval v Santiagu de Cuba.
 • 7. Den revoluce – Día de la Rebeldía Nacional: nejradostnější den roku. Oslavy v ulicích měst, shromáždění, proslovy, vojenské přehlídky a také zavřené podniky.

Srpen

 • Hudební festival Bolero de Oro se koná v Santiago de Cuba.
 • V Cienfuegos je to festival populární hudby Benny Moté International Festival.
 • Od poloviny srpna začíná festival v Guantánamu.

Cuba libre

Září

 • Měsíc divadel. V Havaně se koná Havana International Theatre festival.
 • 9. – Svátek Virgen de Cobre: jedná se o patronku Kuby, jejíž svatyně leží na úpatí pohoří Sierra Maestra. Podle kubánské pověry se Španělé pokusili odvést její sochu zpět do Španělska, jenomže ta uvízla v útesu poblíž kubánské pláže, čímž prokázala svou oddanost Kubě. Je zvykem nechávat dárky v její svatyni. Ernest Hemingway jí daroval v roce 1954 svou Nobelovu cenu za literaturu.

Říjen

 • 10. – slavnost k výročí úmrtí Che Guevary (zejména ve města Santa Clara).
 • 10. – Den nezávislosti – Día de la Independencia: vyhlášen počátek války za nezávislost proti Španělsku (v roce 1868).
 • 10. – Den památky Camilia Cienfuegose – jedná se o významnou osobu v armádě Fidela Castra. Zemřel za podezřelých okolností, které nikdy nebyly vysvětleny. Předpokládá se, že s jeho smrtí má něco společného CIA.

Listopad

 • V druhé polovině měsíce se koná Festival de Raices Africanas.

Prosinec

 • – 4.12. – v havanském kině Charlieho Chaplina se koná Festival Internacionales del Nuevo Cine Latinoamericano, čili festival latinskoamerického filmu.
 • 12. Vánoce – Navidad. Veselé a hlasité oslavy. Schází se rodiny a slaví se celý den. Tradičním jídlem je pečené sele s rýží, černými fazolemi a omáčkou mojo. Kubánská hudba a bubny bongo je všude v ulici. V některých městech se ale neslaví, protože Castro zrušil od roku 1969 všechny náboženské svátky. Teprve v roce 1998 byly oslavy obnoveny. V tomto roce navštívil papež Jan Pavel II. Kubu.
 • 12. Silvestr – Vispera de Año Nuevo. Jedná se o nejbouřlivější oslavy vůbec. Rum teče proudem, ulice jsou plné lidí, hudby a tance.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno