Klára Moravcová trénink

Klára Moravcová je Česká reprezentantka v klasickém lyžování. Ukážeme si jak vypadá její trénink a jak vypadají její tréninkové dny jak v letní přípravě tak i v zimě.

Klára Moravcová  se narodila 19.3.1983 v Ústí nad Orlicí a reprezentuje nás v běhu na lyžích. Dříve se věnovala biatlonu, ale nešla jí tolik střelba a tak se přeorientovala na běžecké lyžování. Více o Kláře Moravcové najdete na tomto odkazu: http://www.zenski.cz/moravcova/zivotopis/
Klára Moravcová

Klára Moravcová trénink

U běhání na lyžích se trénink mění dle tréninkového období. Klára Moravcová začíná v půlce dubna z přechodným obdobím. Přechodné období trvá do posledního týdne v květnu. Jedná se o zhruba 5 týdnů, které jsou určeny k regeneraci po sezoně. Je zde čas na dovolenou u moře, plavání.

Koncem května začíná Klára Moravcová s objemovým tréninkem. Což je především běh, kolo, kolečkové lyže, posilovna. Objemový trénink trvá zhruba měsíc.
Klára Moravcová kolečkové lyže

Po objemovém tréninku následují rychlejší tréninky, které jsou postupem čase stále více specifické k lyžím (speciální síla, imitace atd.). Toto období vrcholí většinou v říjnu, kdy začíná Klára Moravcová trénovat na ledovci.

Začátkem listopadu odjíždí reprezentace na sever Evropy, kdy za začátku začínají objemově a postupně zrychlují.

Kolem 20 listopadu začínají první světové poháry. V zimě se trénuje spíše méně, ale zato intenzivněji.

Klára Moravcová tréninkový den

Popíšeme si jednotlivé tréninkové dny v různých tréninkových obdobích.

Objemová příprava – soustředění na Vysokých Tatrách – půka června
-trénink Kláry Moravcové v tomto období byl zaměřen na objem.

Klára Moravcová vstává ráno v 7 hod, poté následuje rozvička, 10 -15 minut běhu, střečin, 15 minut speciálního posilování nebo cvičení. V 8 hod je snídaně. V 9 hod začíná 3,5 dlouhá tůra po Vysokých Tatrách, zde střídá svišnou chůzi s během. Střídání je dle náročnosti terénu. Poté následuje strečink. Ve 13 hod je oběd a následuje polední klid. V 16 hod odjíždí Klára Moravcová na kolečkové lyže, trénink trvá zhruba 1,5 hodiny. Je zaměřeno na horní část těla. Kolem 18-19 hod je večeře. Večer ještě masáž či střečink. Klára Moravcová usíná okolo 22 hodiny.

Trénink na sněhu – Leden – týden před závody
Ještě přes snídaní se jde Klára Moravcová rozkusat a protáhnout, trvá to zhruba 10 minut.
Klára Moravcová lyžeSnídaně je v 8 hod. V půl 10 jde na trénink. Trénuje klasickou techniku – krátké výjezdy. Začíná rozjetím, která trvá 20-25 minut. Poté následuje 2 min výjezd na plno, sjetí z kopce dolů a následné uklidnění na 120 – 130 tepů srdeční frekvence. Celé se to opakuje 7x . Jedno vyjetí trvá zhruba 20 min, celkem tedy 1 hod a 40 min tréninku. Následuje oběd a po něm klid. Odpoledne v 15 hod začíná trénink, což je rovnoměrná jízda bruslením.
Jedná se především o vyjetí po ránu. Po večeři následuje regenerace nebo lehké posilování břicha a zad.

Podívejte se také na trénink Elišky Hájkové nebo Dušana Kožíška.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno