Kokosový ořech

Kokos je plodem palmy, kterou obvykle označujeme jako kokosová palmy. Botanicky se jedná o kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera), strom z čeledi arekovité (Arecaceae). Kokosové ořechy jsou jednou z nejdůležitějších plodin tropů. Maso z kokosu má vysoký obsah tuku a lze ho sušit nebo konzumovat čerstvé. Kapalina z ořechu se používá v nápojích.

Kokosový ořech

Kokosovník ořechoplodý

Štíhlý, nakloněný, prstencovitý kmen kokosové palmy se zvedá do výšky až 25 metrů. Nahoře je půvabná koruna obrovských listů, svým vzhledem připomínající peří. Zralé plody, vejčité nebo elipsoidní dosahují délky 30 až 45 cm a průměru 15 až 20 cm. Mají silnou vláknitou slupku obklopující známou jednosemennou obchodní matici. Tvrdá skořápka obklopuje nevýznamné embryo svým bohatým endospermem, složeným jak z masa, tak z kapaliny. Semena kokosu se snadno vznášejí a v tropech byly široce rozšířeny oceánskými proudy i lidmi.

Pěstování kokosových palem

Palmy rostou nejlépe v blízkosti moře v nízko položených oblastech, kde koluje podzemní voda a dostatek srážek. Většina světových kokosových ořechů se pěstuje na malých původních plantážích. Neloupané zralé ořechy se pokládají po stranách blízko sebe a téměř celé se přikryjí zeminou. Po čtyřech až deseti měsících se sazenice přesadí na pole, kde jsou rozmístěny ve vzdálenostech osm až deset metrů.

Sklizeň kokosových ořechů

Palmy začínají poprvé plodit po pěti až šesti letech. Svého maxima obvykle dosahují za 15 let. Ovoce vyžaduje rok zrání; roční výnos na strom může dosáhnout 100, ale 50 se považuje za dobrou úrodu. Stromy plodí do stáří asi 50 let. Jedním z nejdůležitějších exportérů kokosových výrobků jsou Filipíny a Indonésie.

Kokosovník

Použití v kuchyni

Kokosovník ořechoplodý se pěstuje zejména pro svou jedlou dužinu (ta se získává ze zralých, hnědých kokosů) a nápoj (který se získává ze zelených kokosů). Dužina se suší a prodává se nakrájená na kostičky, plátky nebo strouhaná. Někdy může být též namočená v cukru. Z bílé dužiny se ale také vyrábí kokosový olej. Z dužiny se nastrouháním a smícháním s vodou vyrábí kokosové mléko, které se používá při vaření jako alternativa kravského mléka. Suchá slupka poskytuje kokosové vlákno, vlákno vysoce odolné vůči slané vodě a používané při výrobě lan, rohoží, košů, kartáčů a košťat.

Kokosová tilápie se salsou z granátového jablka

Budete potřebovat asi 1/3 hrnku strouhaného neslazeného kokosu. Ten je nutné po dobu 4 až 5 minut nasucho opražit na pánvi. Plamen by měl být velmi mírný. Jakmile kokos začne zlátnout, odstavte jej. Nyní si připravte 4 filety tilápie. Osolte a opepřete je z obou stran, zastříkněte citronovou šťávou. V pánvi rozpusťte 3 lžíce kokosového oleje a na něm osmažte tilápii – 3 aý 4 minuty z každé strany. Podávejte posypané opraženým kokosem a se salsou z granátového jablka. Tu připravíte tak, že smícháte najemno nakrájené suroviny: 1 rajče, ½ červené cibule, semínka z poloviny granátového jablka, 4 lžíce koriandru. Celé to osolte, zastříkněte šťávou z poloviny limetky a poloviny pomeranče.

Kokosová margarita

Nejprve si ozdobíme okraj sklenic strouhaným kokosem. Ten si nasypeme na talířek. Okraj sklenice potřeme rozpuštěným medem a poté horní část sklenice obalíme ve strouhaném kokosu. Následně sklenice naplníme ledem. Do shakeru nalijeme 60 ml pomerančového likéru, 60 ml pomerančového džusu, 45 ml stříbrné tequily, 30 ml citronové šťávy, 30 ml kokosového mléka, 30 ml cukrového sirupu (svařená voda s cukrem) a protřepáváme asi 30 sekund. Nalijeme to do dvou sklenic a podáváme se skrojkem limetky a pomeranče.

Kokosovník ořechoplodý

Ovesné sušenky s kokosem

Troubu předehřejeme na 180 °C. Plech vyložíme pečícím papírem. Ve velké míse smíchejte 350 g hladké mouky, 1 lžičku jedlé sody, ½ lžičky soli a 1 lžičku kypřícího prášku.  V jiné míse smícháme 200 g cukru krystal a 200 g třtinového cukru. Přidáme 2 vejce, 180 ml kokosového oleje (rozpuštěného) a 2 lžičky vanilkového extraktu. Vyšleháme do pěny a poté vmícháme mouku. Nakonec vmícháme 1 hrnek strouhaného kokosu a 1 hrnek ovesných vloček (drcené jsou lepší). Ze směsi odebíráme jednu lžíci, ze které postupně na plechu vytváříme sušenky. Pečeme asi 10 minut.

Kokos napůl

Využití kokosových ořechů

Ačkoli kokosový ořech má největší komerční využití v průmyslových zemích západního světa, užitečnost v jeho původních oblastech kultury je ještě větší. Indonésané tvrdí, že kokosové ořechy mají tolik využití, kolik je dní v roce. Mezi další užitečné produkty pocházející z kokosové palmy patří punč, palmové zelí a stavební materiály.

  • Punč je nápoj, který se pije čerstvý, kvašený nebo destilovaný, se vyrábí z nasládlé mízy, kterou poskytují mladé květní stonky, když je naříznete. Může být zdrojem cukru a alkoholu.
  • Palmové zelí se vyrábí z jedlých mladých pupenů, které se odřezávají z vrcholu stromu. Konzumuje se jako salátová zelenina.
  • Zralé palmové listy se používají na výrobu košů, střech a ke tkaní.
  • Vláknitý kmen stromu odolný proti rozpadu je začleněn do konstrukce chatrčí; exportuje se také jako dřevo skříně zvané porcupine wood.

Kokos

Ovoce? Ořech? Nebo semeno?

Technicky jde o vláknitou jednosemennou peckovinu. Může tedy být ovoce, ořechem i semenem. Pokud byste sebrali kokosový ořech, který spadl z kokosové palmy, všimli byste si, že je tvrdý a zelený. Za vnější vrstvou se nachází slupka (hnědá a chlupatá), které říkáme mezokarp. Uvnitř je endokarp, který je vnějškem semene. Pod endokarpem se nachází bílá vrstva kokosu a tekutina.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno