Kontuze mozku

Pod názvem kontuze mozku si většina lidí nepředstaví vůbec nic. O co se tedy jedná? Kontuze mozku je vlastně pohmoždění mozku. Pacienti nejčastěji utrpí nepříjemnou ránu do hlavy. Proto je důležité nepodceňovat i lehčí úrazy hlavy. Ke kontuzi totiž můžete přijít i přesto, že máte na hlavě ochranou helmu. Některá zranění hlavy nevypadají na první pohled vůbec nebezpečně, a přesto mohou být v konečném důsledku smrtelná (krvácení do mozku). Pokud byste si z tohoto článku měli odnést jednu jedinou věc, měla by to být nutnost vyhledání lékař při každém úrazu hlavy.

Příznaky

Není výjimkou, že se pacient poraní a přesto nemá žádné nebo jen minimální potíže. To ovšem neznamená jeho absolutní zdraví. Jindy jsou příznaky jen nepatrné – bolest hlavy, únava, krátkodobá ztráta vědomí. A konečně jsou zde nejvážnější příznaky, tedy dlouhodobá ztráta vědomí až kóma. Mozek může být v pohmožděné oblasti nateklý a lékařům pak nezbývá nic jiného, než počkat, až otok slehne.

Pokud budete někdy svědky např. pádu a následného bezvědomí, vaší jedinou povinností je poskytnout Tmavovlasá žena s bolesí hlavy základní první pomoc. Nic víc toho pro daného jedince stejně nemůžete udělat. Udržte ho tedy na živu (masáž srdce) dokud nedorazí kvalifikovaná pomoc.

Bohužel se má kontuze mozku často tendenci rozšiřovat a chovat se nepředvídatelně. I zdánlivě bezproblémový případ se může do několika dnů zhoršit natolik, aby byli lékaři nuceni vyvolat raněnému umělý spánek. Což je jeden z dalších důvodů svědčících rychlému přesunu do nemocnice i za předpokladu nulových příznaků.

Vyšetření a léčba

Lékař z běžného ohledání pohmoždění mozku nepozná. Raněný se musí nutně podrobit celé řadě vyšetření. Začíná to CT, jež je třeba opakovat znovu po 24 hodinách a poté ještě jednou po stejné době. Následuje vyšetření očního pozadí a rentgenové vyšetření lebky a krční páteře. Po třech měsících od úrazu se pak pacient ještě dostaví na EEG, aby se zjistily případné škody na mozku (poškozená ložiska).

Léčba je vlastně velmi primitivní. Na prvním místě je klid na lůžku. Při závažnějších poraněních se pacient převeze na JIP (jednotku intenzivní péče), kde je neustále monitorován. Pro rychlejší opadnutí otoku jsou podávány antiedematózní léky.

Rehabilitace

Z těžších úrazů hlavy se lidé většinou zotavují velmi postupně a pomalu. Mozek je náš nejdůležitější orgán a jako takový si zaslouží čas pro jeho regeneraci. Studie ukazují, že každý (i sebemenší) úraz hlavy by mělo následovat klidnější období bez sportu, stresu a další námahy. Jedině tak se dá bezpečně vyhnout trvalým následkům (poruchy chování, bolesti hlavy…). Pacient by proto měl naslouchat radám lékaře a zbytečně se nesnažit naskočit zpět do pracovního a rodinného procesu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno