Domů Zdraví Seznam nemocí Kornatění tepen

Kornatění tepen

Kornatění tepen je nemoc cév. Rok co rok narůstá počet nemocných. Ironií je, že se nemoc objevuje nejvíce ve vysoce rozvinutých státech s prvotřídním zdravotním systémem. Tento problém se nevyhnul ani České republice a proto se mu dnes podíváme na zoubek. Řekneme si, co to vlastně je, jak se nemoc projevuje a zda se jí lze nějak účinně bránit.

Co to je ateroskleróza

Podstatou kornatění tepen je ukládání lipidů nebo chcete-li tuků na stěny tepen. To způsobuje zachycování dalších látek, které by jinak kolem zdravé, hladké stěny jen propluly. Tento proces může určitý čas pokračovat, dokud se tepna nebezpečně nezúží nebo dokonce úplně neuzavře. I naprostý medicínský laik musí uznat, že uzavření důležitých tepen může mít pro naše zdraví a bohužel i život velmi nebezpečné následky.

Jsou v podstatě tři hlavní faktory, které se na vzniku aterosklerózy podílejí. Tím prvním je pochopitelně nadbytek tuků v krvi. Na mysli máme lidově řečeno špatný cholesterol. Ten se objevuje například v tučném mase. Lidé mají dnes podobných potravin nadbytek a konzumují jich zbytečně velké množství. Někteří jedinci mají naneštěstí vysoký cholesterol v krvi vrozený, a i kdyby se stravovali jako vegani, tak na tomto faktu sotva něco změní.

Dalším faktorem je porucha výstelky, jež způsobuje tvorbu a zachycování krevních sraženin na stěnách tepen. Poslední faktor jistě dokážete, odhadnou i sami. Je jím směs špatných návyků, které si my lidé, vědomě pěstujeme už od dětství. Řeš je samozřejmě o obezitě (obecně velká zátěž srdečního systému), kouření, stresu, cukrovce atd.

Jak se nemoc projevuje Fotka tepny zevnitř

Zprvu o nemoci nemusíme ani vědět. Jestliže nechodíte pravidelně na kontroly k obvodnímu lékaři, takového vysokého cholesterolu si vůbec nevšimnete. V případech, kdy se nemoc rozvine a tepny začnou být špatně průchozí, závisí příznaky na tom, kde se postižené tepny nacházejí. Zde jsou případy potíží, které může ateroskleróza způsobit:

·         Mozková mrtvice

·         Infarkt myokardu (bolest na hrudi, zrychlené dýchání, zpocení….)

·         Demence

·         Bezvědomí

·         Ochrnují jednotlivých částí těla

·         Slepota

·         Bolesti a chlad v končetinách

                                                                     Léčba                  

Léčba začíná odběry krve a zjištění jejího stavu. V případech, kdy je zjištěna nebezpečně vysoká hladina cholesterolu, jsou předepisovány léky na její snížení. Nemocnému je naordinován povinný pohyb, omezení tuků a soli ve stravě a s tím související snížení tělesné hmotnosti. Dále je třeba omezit konzumaci alkoholických nápojů. Někdy jsou na tom tepny tak špatně, až se musí přikročit k operativnímu zákroku. Zjednodušeně řešeno se tepna mechanicky zprůchodní.

Tolik potřebná prevence

Prevence je v tomto případě skutečně mocná zbraň. U lidí, kteří jedí zdravě, sportují a zbytečně se nestresují, byl prokázán výrazně nižší výskyt veškerých onemocnění srdečního systému, tedy i aterosklerózy. Neuškodí vám, ani když postupně uberete ze svého jídelníčku sůl a alkohol. V malém množství jsou tyto věci v pořádku, ale většina lidí své malé množství neustále zvětšuje, což je velká chyba.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno