Kuře v horkovzdušné fritéze

Snažíte se připravovat jídla maximálně zdravě a s minimem tuku? Ukážeme vám, jak uvařit kuře v horkovzdušné fritéze aby chutnalo přesně jako ze špičkové restaurace, a přitom vaše zdraví neohrozilo ničím negativním.

Příliš velké množství tuku, akrylamid vznikající v připáleninách, vysušené maso – s tím vším se musí smažené pokrmy dennodenně potýkat, a spolu s nimi samozřejmě i jejich konzumenti. Pro vás však něco podobného už platit nebude. Stačí si jen pořídit horkovzdušnou fritézu a naučit se v ní vařit.

Pečená kuřecí stehna v troubě

Jak se vlastně horkovzdušná fritéza liší od té běžné

Zatímco běžně se při fritování potraviny připravují doslova ponořené v horkém tuku, je-li ve hře horkovzduch, pak dostává tento koncept značně „na frak.“ Většina tepelné úpravy se totiž odehrává právě jeho prostřednictvím. Do nádoby na fritování se vkládá jen několik lžiček tuku – a mnohdy i méně. Dalo by se spíše říct, že se jídlo uvnitř peče, ovšem ve skutečnosti to není tak úplně pečení, byť smažení také ne. Ale těšit se každopádně můžete na křupavou krustičku a další výhody.

Co lze ve fritéze připravovat

Nejčastěji se tu samozřejmě smaží nejrůznější maso. Připravíte tu ovšem i hranolky – byť nebudou tak křupavé jako z rychlého občerstvení. A v neposlední řadě se taková horkovzdušná fritéza hodí i k přípravě křupavé přílohové zeleniny.

Ingredience na kuře připravované v horkovzdušné fritéze

  • 1 kuře
  • 2 stroužky česneku
  • 1 kávová lžička vloček chilli papričky
  • 2 kávové lžičky mletého kmínu
  • 4 polévkové lžíce petrželové nati
  • 2 polévkové lžíce řepkového oleje
  • 2 kávové lžičky sladké mleté papriky
  • 1 kávová lžička černého mletého pepře
  • 1 kávová lžička soli

Jak na přípravu krok za krokem

Nejdříve si kuře omyjeme a rozdělíme na jednotlivé díly. Doporučujeme váhu mezi 1300-1500 gramy. Poté prolisujeme 2 stroužky česneku, přidáme 1 kávovou lžičku vloček chilli papričky a

2 kávové lžičky mletého kmínu. Nadrobno nasekáme 4 polévkové lžíce petrželové nati. Do misky nalijeme 2 polévkové lžíce řepkového oleje a všechny ingredience kromě kuřete s ním promícháme. Poté do směsi přidáme 2 kávové lžičky sladké mleté papriky, 1 kávovou lžičku černého mletého pepře a 1 kávovou lžičku soli. Směsí potřeme kuře a uložíme do lednice, kde ho necháme alespoň dvě hodiny marinovat.

Náš tip: pokud spěcháte, můžete tento krok přeskočit, ovšem díky marinování je chuť masa mnohem lepší.

Příprava ve fritéze je mnohem rychlejší

Nakonec kuře naskládejte do horkovzdušné fritézy. Předehřejte ji na 200 °C. Bude vám stačit pouhých 20 minut k tomu, aby bylo maso dokonale propečené a měkké. V tom má horkovzdušná fritéza oproti troubě velkou výhodu, jestliže ji nemáte a přesto si chcete recept vyzkoušet, prodlužte čas pečení v klasické troubě asi dvojnásobně. Servírujte s bramborem nebo zeleninovým salátem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno