Lotyšsko

Lotyšsko je jedním ze tří pobaltských států, ležících na východním pobřeží Baltského moře a nachází se mezi Estonskem a Litvou. Země také sousedí s Ruskem a Běloruskem a má společné námořní hranice se Švédskem.

S rozlohou asi 64 tisíc km čtverečních je Lotyšsko velké asi jako polovina Řecka. Jeho převážně rovinatá krajina nabízí pláže, řeky, jezera, bažiny a lesy. V Lotyšsku existují čtyři hlavní regiony: západní Lotyšsko (Kurzeme), východní Lotyšsko (Latgale), severní Lotyšsko (Vidzeme) a jižní Lotyšsko (Zemgale). Hlavním a zároveň největším městem je Riga. Přestože je Lotyšsko poměrně malá země, má téměř 2 miliony obyvatel, má velmi přívětivé obyvatele, nádhernou přírodu a také slavnosti letního slunovratu.

Z historie

Po krátkém období nezávislosti mezi dvěma světovými válkami bylo Lotyšsko v roce 1940 připojeno k SSSR. Svou nezávislost obnovilo v roce 1991, po rozpadu Sovětského svazu. Ačkoli poslední ruští vojáci odešli v roce 1994, status ruské menšiny je asi 26 % populace. Lotyšsko pokračuje v přestavbě své ekonomiky pro případnou integraci do různých západoevropských politických a ekonomických institucí. Od května 2004 je Lotyšsko členem Evropské unie a do eurozóny vstoupilo v roce 2014.

V Lotyšsku se stále udržují pohanské zvyky

Lotyšsko je jeden z posledních koutů Evropy, kde jsou propojeni křesťané s pohany. Ti uctívají přírodu skákáním přes ohně o svatojánské noci a mnoho příjmení mají obyvatelé Lotyšska po ptácích, zvířatech nebo stromech.

Pláže

Lotyšsko má téměř 500 km pobřeží a pláží. Je tu místo pro každého, ať už chcete zábavu na slunci nebo kilometry písku jen a jen pro sebe. Ve všech ročních obdobích, ale zejména v létě, vás místní moře a pláže jistě nalákají. Lotyšské pobřeží Baltského moře je dlouhé téměř 500 km a najdeme zde hlavně bílý písek, duny a strmé útesy.

Moře

Lesy

Více než polovinu území Lotyšska pokrývají lesy. Místní obyvatelé rádi sbírají houby a lesní plody a o svatojánském slunovratu se mladé páry schovávají do lesů, aby hledaly bájnou kvetoucí kapradinu. Žádná taková rostlina neexistuje, ale pátrání stále pokračuje.

20 hodin denního světla

Lotyšsko má o letním slunovratu téměř 20 hodin denního světla a místní obyvatelé toho maximálně využívají na večírky pod širým nebem a k odpočinku v přírodě. Krásné zlaté světlo, typické pro tyto zeměpisné šířky, posedlo celé generace malířů a fotografů.

Riga

Riga  je největší ze tří pobaltských hlavních měst, ohromující cestovatele svým nádherným Starým Městem, krásnými a někdy až děsivými secesními budovami, bláznivým nočním životem a levným, ale vynikajícím a bohatým leteckým spojením se zbytkem Evropy. Město Riga bylo založeno v roce 1201 a bylo sídlem biskupství a základnou pro dobytí zemí Livonska na severovýchodě.

Riga

Město se nachází v Rižském zálivu při ústí řeky Daugava do Baltského moře. Území Rigy leží 1-10 m nad mořem, na ploché a písčité pláni. Na Radničním náměstí je několik krásných budov. Nejoblíbenější je Cechovní dům Bratrstva Černohlavců. Je to skupina svobodných obchodníků, kteří jsou také známí tím, že na radničním náměstí v Rize v roce 1510 postavili první ozdobený veřejný vánoční strom na světě.

Muzeum barikád z roku 1991, za rohem od radnice, vypráví příběh okupace tak, že ukazuje, jak Lotyšsko povstalo proti Sovětskému svazu, aby získalo svou nezávislost v době revoluce. V muzeu najdete fotografie a také kusy skutečných barikád. Za rohem od hlavního náměstí je kostel sv. Petra. Krásný kostel je nejvyšší budovou v Rize a můžete vyjít na jeho vrchol, odkud je skvělý výhled na středověké i moderní budovy v okolí.

Riga

Jūrmala

Oblíbené letovisko Jūrmala se táhne v délce 26 kilometrů podél Rižského zálivu. Centrální část Jūrmaly, zvaná Majori, je obvykle plná lidí, kteří si užívají slunce, vln a restaurací. Centrem kulturního života Jūrmaly je Dzintari Concert Hall s rozsáhlým koncertním a společenským programem.

Jūrmala

Noc ve vězení

Jednou z atrakcí přístavního města Liepaja je noc ve vězení. Strašidelná čtvrť Karosta nabízí ubytování ve starém vojenském vězení v sovětském stylu.

Vodopád Venta

Venta je nejširší vodopád v Evropě, který na jaře a na podzim nabízí pohled na létající ryby. Šířka vodopádu je asi 100-110 metrů, zatímco jeho výška je 1,8-2 metrů. Vodopád je vidět po celé jeho délce z obou stran řeky. Starý cihlový most přes Ventu se nachází 200 m od vodopádu.

Létající ryba Kuldīga

Každý podzim a jaro je zde vidět vzrušující jev, kdy se ryby snaží překonat peřeje přeskakováním. Asi před 300 lety Jacob, vévoda z Courlandu, vynalezl způsob, jak pomocí košů umístěných podél peřejí chytat ryby, které zde připluly proti proudu, aby se rozmnožily a přeskočily tyto peřeje.

Kulturní centrum a muzeum v Daugavpils – Divnohradu

Multifunkční centrum současného umění a kultury umístěné v budově pevnosti Daugavpils, kde jde historie ruku v ruce se současným uměním, vytváří jedinečné a inspirativní místo pro kreativní vyjadřování. Umělecké centrum zobrazuje výstavy lotyšských a zahraničních umělců v různých stylech, jako je malba, grafika, textil, keramika, či fotografie a také kulturní a historické expozice. Jde o jediné místo ve východní Evropě, kde si můžete prohlédnout originální díla Marka Rothka, světově známého jako zakladatele abstraktního expresionismu.

Daugavpils

V tomto kulturním centru najdete digitální expozice o pevnosti z počátku 20. století, stálou výstavu původních děl a reprodukcí Marka Rothka, díla slavných lotyšských, evropských a světových umělců a výstavy věnované místním osobnostem. Můžete navštívit komentovanou prohlídku o pevnosti a aktivně se účastníte workshopů a kurzů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno