Martin Šonka při premiéře 13

Abu Dhabi (SAE) – Český pilot Martin Šonka má za sebou první  závod v Red Bull Air Race World Championship. V Abu Dhabi se při kvalfikaci na první pokus neprobojoval do první desítky zaručující účast v hlavním závodě. Dnes tak musel absolvovat dodatečný boj pěti pilotů o dvě divoké karty. Od páteční kvalifikace se ale dramaticky změnili povětrnostní podmínky, ze kterých vyplynuly chyby znamenající v konečných výsledcích 13. místo.

Šonka ve svém prvním závodě v šampionátu obstál se ctí. V trénincích předváděl na nováčka velmi vyrovnané výkony a vůbec poprvé se seznamoval se závodní tratí. Pro kvalifikaci si stanovil cíl v podobě čístého průletu bez penalizací a to se ve druhém kvalifikačním letu podařilo. Nicméně jeho výsledný čas1:22:89 znamenal až dvanácté místo a tedy automatický posun do bojů o dvě divoké karty.

Dnešní podmínky ale potvrdily obavy vyvolané předpovědí počasí. Narozdíl od předchozích dnů se otočil vítr, začal foukat o mnoho silněji a z pevniny přinesl mračna prachu a zvýřeného písku. A obrovské vedro, kdy se teploty vzduchu šplhaly přes 40° Celsia, letadlům take neprospívalo. I proto hodnotil Šonka své šance dostat se do top dvanáctky skromně.” Je to vlastně jako kdyby se postavila nova trať. Je to úplně něco jiného, než co tady člověk celou dobu trénoval. Jiné náletové úhly, rychlosti. Teď už navíc není možnost si cokoliv znovu zkoušet. Rozhodne jeden pokus.”  Těžké podmínky a snaha zaletět co nejrychleji ale znamenaly tři zasažené pylony a celkové 13. místo.

“ Škoda, no. Hlavně mě mrzí ten první zásah, tam jsem si to měl pohlídat. Pak už jsem moc tlačil na pilu. Ale je to obrovská zkušenost. Teď přesně vím co s letadlem dokáže vítr udělat a příště toho můžu využít. Posune mě to zase o kousek dál,” hodnotil svou první zkušenost se závodem Šonka. A Stanislav Bajzík, hlavní rozhodčí závodu, dodává. “Je to obrovský úspěch, že v naší zemi je pilot, který tuhle sérii létá. A kdyby se Martin nesnažil dneska tak závodit a vsadil na jistotu, dopadnul by mnohem lépe. Ale je to první závod. Určitě půjde nahoru, jen to chce čas.”

Z vítězství  v závodu se nakonec radoval loňský šampion Paul Bonhomme z Anglie. Největší soupeř, Rakušan Hannes Arch byl pro nebezpečné  létání diskvalifikován a tak si z Abu Dhabi veze jen bod za vítězství v kvalifikaci. Diváci vůbec sledovali nebývalé množství diskvalifikací. Ta postihla celkem čtyři piloty a tři další kvůli technickým problémům do hlavního závodu vůbec neodstartovali. Red Bull Air Race World Championship pokračuje dalším závodem v Australském Perthu. Oficiální výsledky najdeš zde v PDF.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno