ME v Adventure Race 2010 Švédsko

Skončilo Mistrovství Evropy v Adventure Race ve Švédsku za účasti dvou českých reprezentačních týmů.

Skončilo Mistrovství Evropy v Adventure Race ve Švédsku za účasti dvou českých reprezentačních týmů.
OpavaNet/Tilak/Merida (Marek Navrátil, Tomáš Petreček, Libor Uher, Eva Hašková) a
AlpinePro/Nutrend/Merida (Tomáš Vaněk, Jiří Lorenz, Jaroslav Krajník, Barbora Válková)

Tým musí závodit společně a všichni závodníci absolvují všechny disciplíny, včetně žen v týmu.

3 až 4 dny a noci NONSTOP – kolem 500 kilometrů pěšky, na kole, na kánoích a na inline společně s vloženými lezeckými disciplínami a celý závod probíhé s mapou.
V Adventure race jsou 3 země, které stabilně atakují medailové příčky na Mistrovství světa: Nový Zéland, USA a Švédsko.

Umístění do 5 místa v zemi AR zaslíbené je velkým úspěchem, zvláště ve Švédsku, kde jsou nejtěžší mapařské OB terény na světě. Byl to dlouhý a náročný AR. Velmi těžký závod mapařsky a k tomu dlouhé „vodní“ úseky na canoe a kayak. Dvě veličiny, které nás „připravily“ o medaile.
 

Čeští reprezentanti obsadili vynikající 4. a 5. místo
1. místo Silva Gerber Adventure [SWE] – 63:09:20
2. místo Team DareDevils [DEN] – 65:25:03
3. místo Team Polarpuls.com [SWE] – 68:37:34
4. místo OpavaNet/Tilak/Merida [CZE] – 71:14:13
Eva Hašková, Marek Navrátil, Tomáš Petreček, Libor Uher
5. místo AlpinePro/NUTREND/Merida [CZE] – 71:54:29
Barbora Válková, Tomáš Vaněk, Jiří Lorenz, Jaroslav Krajník

TŘETÍ DEN a NOC

Naše týmy se rozhodly vsadit vše na jednu kartu a podruhé zaútočily na třetí švédy. Suverénně vyhrály 26+km dlouhý úsek inline o hodinu ! Češi stáhli náskok švédů na 45 minut. Při etapě 35km pádlování na canoe byla možnost část úseku absolvovat jako trek na inline s tím, že canoe převáželi po cestě na vozíku. Tato volba se jevila rychlejší, protože při klasickém pádlování jsme na švédy ztráceli. Bohužel náročnost přesunu po souši nakonec znamenala ztrátu kontaktu a časový propad. Když se bojuje o medaile, tak se nespí ani třetí noc. Projevilo se to spíše stejnými časy na 122km dlouhé MTB etapě s trekem a lezeckými aktivitami. Druzí Dánové excelovali, ale na první švédy to nestačilo. Po absolvování posledního úseku 15km trek + lezení se v noci stal Mistrem Evropy švédský tým Silva Gerber Adventure.

 

DRUHÝ DEN a NOC

DRUHÝ DEN a NOC (pátek/sobota)
V pátek začaly oba české týmy útokem na medaile. MTB 64 km dlouhou etapu rozjely nejrychleji a stáhli třetí švédy na 20 minut. Mapovou chybou a dohledávkou kontrolního stanoviště zůstala ztráta na 3. místo stále 2 hodiny.
Po změně pokračoval závod 37km kombinací pádlování na canoe, trek a lezecké aktivity. Ještě za světla dorazily týmy do depa a před druhou nocí padlo rozhodnutí nespat a vyrazit za soupeři. Na následujícím nočním treku konečně začali češi zkracovat náskok předních týmů. Povzbudivé bylo přiblížení se na 1 hodinu. Mapové chyby odsunuly tým OpavaNet/Tilak na ztrátu 1,5 hod. a družstvo AlpinePro/Nutrend vložením 20min. spánku ztrácelo 2 hodiny. Vyplatilo se – v následujících etapách měli nejrychlejší časy. Noční pádlování po řece zakončily naše týmy ranním přejezdem jezera do depa.
PRVNÍ DEN a NOC

Ráno pršelo, teplota 10 stupňů.

Závodníky čekal prolog+10etap. Etapy jsou dost kombinované např. kanoe+trek+lezení aj, což ztěžuje balení/přípravu a logistiku.
Zajímavé budou etapy na kánoích, kde se dají převážet lodě na vozíku po cestě a jet na bruslích! „Snad se nezabijeme“ říká Marek Navrátil – kapitán týmu OpavaNet/Tilak/Merida.

Závod odstartoval v 10 hod. 15km prologem kombinace treku, OB a inline. Po 40 minutách se mezi skandinávské týmy dostali jen čeští závodníci AlpinePro/Nutrend/Merida na 3. místě. OpavaNet/Tilak/Merida byl se ztrátou 9 minut na 10 místě.

Následovala vzdušnou čarou 115km dlouhá etapa MTB. Kolem 18 hodiny se v cíli MTB etapy objevily první týmy, kdy se švédskými reprezentanty drží krok Dánové. Oba české týmy bojovaly se ztrátou 50 minut na 5. a 6. místě.

Po přezutí a přibalení výbavy pokračovali závodníci v první náročné kombinaci: 50km inline+trek+kanoe. Navíc tato mapařsky i technicky náročná etapa probíhala v noci. Projevuje se náročnost mapová a naše týmy si postupně zvykaly na „těžkou noční mapu“ spojenou s kanoe přesuny na jezeře i řece. Češi ztratili kontakt a ráno v 7 hod. ztrácejí v depu 2 hodiny na první Dány.

Přední týmy závodu, včetně českých samozřejmě nespaly, ale to je první noc standard. Uvidíme, jestli budou spát alespoň 20 minut. druhou noc.

V tuto dobu jsou týmy na další 70km dlouhé MTB etapě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno