Natažený lýtkový sval: léčba

Mluvíme-li o nataženém lýtku, pak máme na mysli poškození skupiny svalů na dolní části nohy, který se nachází mezi kolenem a kontíkem. Lýtkový sval totiž není pouze jeden, ale skládá se z tří hlavních svalů. Dělí se na dva svaly gastrocnemius, tvořící vnější část lýtka a jeden soleus, ukrývající se uvnitř lýtka. A právě poškození jednoho z gastrocnemius svalů je hovorově označováno jako natažené lýtko.

Vznik a příznaky nataženého lýtka

Poškození svalu vzniká jeho nadměrným či dlouhodobým namáháním, kdy se ve svalové tkání tvoří miniaturní trhlinky. Při pokračujícím fyzickém vypětí pak může dojít i k natržení nebo úplnému utržení svalu. Podlé míry namožení svalu se objevují problémy jako bolestivost při chůzi, otok, modřiny a křeče. K natažení dochází při rychlém pohybu, kdy je sval nedostatečně prohřáty a protažený. Proto je natažené lýtko jedním z nejběžnějších sportovních úrazů. Dalšími elementy, které mohou přispět ke zranění jsou únava organismu a chronické přetěžování dané svalové partie.

Natažení svalu je poměrně bolestivé a podle vážnosti člověka může spolehlivě vyřadit od několika dní až na několik měsíců. Natažený sval je citlivý na omak a dostavuje se jeho ztuhnutí. Díky tomu je pro pacienta chůze velmi obtížná a bolestivá.

Jak se dá natažené lýtko vyléčit

Léčba nataženého lýtka se mírně liší podle vážnosti úrazu, avšak společným jmenovatelem je klidový režim namoženého svalu. Je třeba se vyhnout všem činnostem, při kterých dochází k zapojení lýtkových svalů. V opačném případě si můžeme zranění zhoršit a prodloužit dobu hojení, která se normálně pohybuje kolem týdne při nejlehčím stavu a až tři měsíce při těžších případech. Jako podpůrný léčebný prostředek je možno brát léky nebo aplikovat masti a gely s protizánětlivým účinkem. Dále je vhodné zajít za fyzioterapeutem a nechat si předepsat rehabilitační léčbu jako je elektroléčba, magnetoléčba, cvičení ve vodě nebo speciální cviky.

Prevence proti natažení lýtkového svalu

Lepší než zranění léčit je však samozřejmě mu úplně předejít. K tomu nám pomůže zejména důkladný strečing před sportem nebo fyzickou prací a prohřátí daného svalu. Než statický, je lepší zvolit dynamický strečing, u kterého bylo dokázáno, že je jako prevence zranění mnohem účinnější a lépe svaly prohřeje a připraví na výkon. Pokud už jsme si sval namohli, je dobré postižené místo důkladně ledovat a snížit tak tvorbu otoku a možného zánětu.

1 komentář

  1. Dobrý den . Aby se natažení lýtka nebo těch třech svalů co uvádíte neopakovalo, pomůžou na to ty barevné pásky tejpy nebo jak se to jmenuje??dík

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno