Domů Zdraví Zranění Vyhřezlá plotýnka a bolest nohou

Vyhřezlá plotýnka a bolest nohou

Vyhřezlá plotýnka bederní páteře neznamená nic dobrého. Začíná to nenápadnou bolesti zad, kterou nečekaně vysoké procento lidí zanedbává. Je to většinou z důvodu nedostatku času, strachu nebo jen nezájmu o vlastní zdraví. Problémy s páteří se ale postupně zhoršují a při skutečném vyhřeznutí plotýnky bederní páteře, není pacient schopný ani sám vyjít schody. Lékařská pomoc je pak jedinou možnou variantou. Naštěstí se dá tomuto zdravotnímu problému předejít. Pojďme si o tom tedy říci více.

Příznaky

Jak už jsme psali, začíná to občasnou bolestí zad v oblasti bederní páteře. Člověk si pár dní poleží a je to zase dobré. Jak problém postupuje, objevují se čím dál tím intenzivnější a samozřejmě častější bolesti. Pacienta bolí celá záda, ale také určitá oblast na páteři. Bolest je nakonec naprosto nesnesitelná. Mnoho lidí ji popisuje jako to nejhorší, co kdy zažili. Někdy je doprovázena mravenčením dolních končetin.

Nepříjemné pocity v nohou (někdy jen jedné) s tím také souvisí. Od páteře k nim může vystřelovat bodavá bolest a brnění. Nezřídka kdy se dostavuje necitlivost jedné či obou končetin (jasný případ pro operaci).

Tíhu světa na svých bedrech

Obecně se dá říci jediné – vyhřezlá plotýnka je důsledkem špatného držení těla a málo pohybu. Lidé, co chodíModel obratlového článku lidské bederní páteře pravidelně cvičit, většinou takové problémy nemají. Bolest v drtivé většině případů souvisí s ochablým zádovým, ale i břišním svalstvem. Páteř je totiž nucena táhnout tíhu vašeho těla místo svalů za vás.

Potížím s bederní páteří nepomáhá ani nošení těžkých věcí (práce ve skladu je v tomto případě zkázonosná). Své o tom vědí i matky, jež devět měsíců nosí miminko v břiše a následně ho ještě dobrou řádku měsíců konejšivě chovají za pochodu. To vše může mít na bederní páteř neblahý vliv.

Jak se vyhnout operaci

Dříve se operovalo prakticky vždy, když se vyhřezlá plotýnka zjistila. Dnes se vás toho budou lékaři snažit ušetřit. Samotná operace je totiž velmi nebezpečná (práce těsně u míchy) a vyžaduje i několika měsíční zotavování. V obou případech se však nevyhnete doživotní nutnosti cvičení.

Operace jde oddálit nebo dokonce odvrátit úplně právě pomocí cvičení. Začne se klidem na lůžku, teplem a podáváním léků na uvolnění svalů. Poté, co bolesti trochu ustoupí, přijde na scénu rehabilitační sestra. Ta vás naučí cviky, které musíte cvičit alespoň 5 krát přibližně 20 minut.

Prevence

Prevencí je v tomto případě pravidelný pohyb (běh, plavání…) a posilování zádového a břišního svalstva. Zároveň je dobré si osvojit správné držení těla. Páteř máme jen jednu a není nic horšího než se léta pachtit se zdravotním problémem, který při troše snahy nemusel vůbec vzniknout.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno