Noradrenalin

K tomu, abychom se mohli správně starat o vlastní tělo, je nutné mu také rozumět. Samozřejmě tím nemyslíme odbornou znalost na lékařské úrovni. Je však důležité mít alespoň minimální představu o tom, jak co funguje. Pokud vás tedy zajímají informace spojené s lidským tělem, je následující článek jako stvořený pro vás.

Tentokrát se zaměříme na noradrenalin. Tedy méně známý hormon, který je produkován naším tělem. Podíváme se na to, kde se tvoří a proč je pro naše tělo důležitý.

Co to je?

Nejprve se tedy podíváme na samotnou podstatu pojmu. Noradrenalin nebo chcete-li norepinefrin je lidský hormon, který se tvoří v dřeni nadledvinek. Což jsou párové endokrinní žlázy u ledvin. V medicíně ho řadíme společně s adrenalinem a dopaminem do skupiny takzvaných katecholaminů. Naše tělo si je schopno noradrenalin vyrobit samo. To je dobře, protože jako hormon je pro nás životně důležitý.

K čemu nám v těle slouží?fotka horské dráhy

Stejně jako ostatní katecholaminy funguje noradrenalin jako neurotransmiter. K čemu tedy přesně slouží? Jednoduše řečeno k přenosu impulsů přes synaptickou štěrbinu. Možná si tento proces pamatujete ještě ze střední školy. Snad každá učebnice biologie je vybavena podrobným obrázkem tohoto mezibuněčného prostoru.

Samotný přenos totiž umožňuje šíření podráždění uvnitř nervového systému. Také tím vyvolává reakce jako je stahování svalu, vyprázdnění určité žlázy a další tělesné funkce.

Kromě toho působí také dalšími vlivy na náš organismus. Například nám umožňuje krátkodobě zvýšit naši aktivitu. A to tím, že urychlí srdeční tep, roztáhne cévy kosterních svalů a okysličí je. K tomu ještě pár dalších funkcí, které jsou už ale tak složité, že je nemá cenu vůbec zmiňovat. Výše uvedené informace vám již pomohou si utvořit určitou představu o tomto nepříliš známém hormonu.

Jeho využití ve zdravotnictví

Noradrenalin se také chemicky vyrábí v laboratořích, aby mohl být poté použit jaké léčivo. Laboratorní výroba hormonů není ve světě dnešní medicíny žádnou výjimkou. Tento proces pomáhá milionům lidí po celé planetě k prožití plnohodnotného života.

Své o tomto léku jistě vědí lidé, kteří trpí na potíže s oběhovým systémem. Noradrenalin je určen především k léčbě ale také prevenci akutní hypotenze. Akutní hypotenze je jinak řečeno nízký krevní tlak. Dále se také může využívat k léčbě šokových stavů. Obojí souvisí s jeho schopností urychlit srdeční tep a roztáhnout cévy. Nízký krevní tlak není v některých případech nic příjemného. Proto je dobře, že se mohou lidé, kteří na něj trpí, spolehnout na přípravky moderní medicíny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno