Domů Zdraví Zranění Odražená pata

Odražená pata

Bolesti paty postihují nejčastěji sportovce, ale nevyhýbají se ani méně aktivním jedincům. Bohužel je pata přesně ta část těla, která nám při dysfunkci znemožňuje normální pohyb. Proto se také její léčba nedá odkládat a lidé s tímto problémem chodí k lékaři poměrně brzy. Dnes se konkrétně podíváme na zdravotní komplikaci s názvem odražená pata. Někdo to také nazývá naražená pata. Na názvu však nezáleží, důležitější je odraženou patu rozpoznat a začít s léčbou.

Příznaky odražené paty

Mezi hlavní příznak patří především bolest a to bodavá. Jednoduše na patu došlápnete a bolest se ihned ozveTisky dvou lidských nohou v morkém písku a nedovolí vám nohu plně používat. Často se to stává právě běžcům, kteří nenosí vhodnou obuv. Ta by měla mít odpruženou podrážku, aby pata nedostávala na tvrdém povrchu (např. asfalt) zabrat více, než je zdrávo. Samozřejmě s tím souvisí i špatná technika běhu. Proto je lepší se ze začátku poradit se zkušeným běžcem. Bez dozoru si totiž můžete osvojit nevhodnou techniku, která bude přitahovat jedno zranění za druhým.

Odražená pata se týká vyloženě spodní části paty. Nepleťte si ji se zánětem šlach nebo vyvrtnutým kotníkem. Bolest se nemusí objevovat při chůzi, ale častěji se projevuje pouze při běhu. Hlavní je nesnažit se odraženou patu tzv. rozchodit, ale vrátit se domů a začít s léčbou.

Je nutná návštěva lékaře?

Podobnou bolest jakou si spojujeme s odraženou patou způsobuje i výrůstek na patní kosti. Z toho důvodu není vhodné aplikovat pouze domácí léčbu bez předchozí konzultace s lékařem, ideálně ortopedem.

Lékař vás pošle na rentgenové vyšetření a z toho zjistí vše potřebné. Navíc dokáže na rozdíl od běžce začátečníka odlišit odraženou patu od zánětu šlach.

Léčba odražené paty

Jakmile se vrátíte od lékaře s jasnou diagnózou, je načase začít s léčbou. Její nejdůležitější částí je odpočinek. Jednoduše vynechejte všechny naplánované tréninky, výlety, výšlapy a dokonce i procházky. Jak jen to půjde zůstávejte s nohou nataženou ve vodorovné poloze. Ze začátku není od věci přikládat ledové obklady.

Dále se doporučují nejrůznější léčivé mastičky – kostivalová, koňská, kaštanová atd. Tyto masti a gely pomáhají s regenerací okolní tkáně a urychlují léčbu. Klidně s nimi postižené místo namažte i třikrát denně. Předávkovat se mastí je nemožné.

Ještě lepší jsou analgetické masti a krémy, které vám pomohou se vyrovnat s bolestí a zároveň působí protizánětlivě. Mezi nejpoužívanější patří tradiční žlutá tuba s názvem Dolgit a také Fastum gel. Přes den i v noci držte nohu v teple. Problémy mohou přetrvávat i dva měsíce. Dokud však nezmizí, nesmíte se ke sportu vrátit. A i po vyléčení je dobré být chvíli opatrní a zamyslet se nad kvalitou vašich bot.

1 komentář

  1. Ahoj. Zřejmě mám naraženou patu. Běžel jsem cca 10km z kopce po balvanech. Nejprve jsem sotva chodil a nejhorší to bylo po spaní nebo po delším sezení. Už je to cca měsíc a bolelo to už méně tak jsem si dnes dal asi 6km na pohodu. Při běhu jsem to téměř necítil ale asi po hodině jsem zase jak na začátku. Zajímavé je že mne bolí pouze chůze a ne běh. Myslíte že bych měl navštívit lékaře a nebo ještě zůstat co nejvíce v klidu a počakat co se bude dít dál?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno