Zánět šlach

V našem těle máme přes 600 svalů, úpon svalu se jmenuje šlacha, fixuje sval a umožňuje jeho stabilní pohyb, je tvořena svazky kolagenu, které kryje na povrchu vazivo. Jak předejít zánětu šlach? Více informací najdete v článku.

V našem těle máme přes 600 svalů, úpon svalu se jmenuje šlacha, fixuje sval a umožňuje jeho stabilní pohyb, je tvořena svazky kolagenu, které kryje na povrchu vazivo.

Záněty šlach dokážou pěkně potrápit

Vše co se v našem těle děje je odpovědí na to, jak se ke svému tělu chováme. U zánětu šlach, se jedná o poruchu rovnováhy díky přetěžování svalu jednostranným pohybem, na jakémkoli místě v našem těle. Zatěžovaní svalů bez odpočinku například při práci na počítači nebo sportování jsou jednou z příčin, kdy nejčastěji dochází k zánětům. Pojďme si rozebrat v pár bodech různé druhy zánětů šlach.

Tenisový loket – zánět na přední straně předloktí, vzniká díky práci v jedné poloze, na dotek postižené místo bolí, v klidu bolest ustupuje, místo může být zarudlé, teplé, omezená pohyblivost, léčba je poněkud zdlouhavá, doporučuje se klidový režim, nepřetěžovat, ledové obklady, ortézy, analgetika, masti.

Revmatický zánět – bolestivé onemocnění, je hodně podobný revmatické nemoci kloubů, příčinou jsou bakterie streptokoky, nutno udržovat postižené místo v klidu a teple, lékař většinou pacientovi předepíše léky na potlačení bolesti.

Hnisavý zánět – hnis v postiženém místě vyvolává pyrogenní bakterie, která se v mnoha případech rozšiřuje dál a vyvolá odumření nemocné šlachy, nutno vyšetření u lékaře, jakýkoli hnisavý zánět je velice nebezpečný.

Zánět šlach palců na ruce – jsou nejvíce rizikovou skupinou, nastoupí postupně velká bolestivost, ztuhlost, skákavý pohyb prstu.

Jak člověk onemocní zánětem šlach?

Příznaky? Jsou postupné, zánětlivé místo je citlivé a svědí, načervenalé, teplé, při pohybu díky zánětu hodně bolí i kloub v blízkosti postižené šlachy.

Léčba? Tak hlavně je nutné omezit pohyb bolavé šlachy, zvýšit přísun bílkovin, hořčík, draslík, vápník, pomáhají studené obklady, gely, masti, prospívá fototerapie, kdy se nemocné místo léčí světlem. Pokud budeme s postiženým místem hýbat nelze ho vyléčit, takže se doporučuje zůstat v klidu, a až po vyléčení zánětu s končetinou hýbat.

Prevence? Předejít těmto problémům můžete, pokud budete během práce odpočívat a měnit pozice a polohy těla, při kterých se svaly protáhnou. Při sedavém zaměstnání si udělejte chvilku a projděte se po kanceláři. Při práci na počítači používejte různé podložky pod ruku a po chvilce cvičte kroucením zápěstí, nebo protáhnutím, to jim jen prospěje.

Nic se nesmí podceňovat

Určitě je důležité příznaky nemoci zánětu šlach nepodceňovat, zajít včas k lékaři na vyšetření nebo si odpočinout od práce, sportu. Takový zánět se totiž může rozšířit dál a následkem je odumření šlachy nebo tkáně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno