Ondřej Fejfar a Kateřina Kriegelová vyhrály Pardubickou devítku

Pardubice jsou dalším českým městem, naplno zasaženým běžeckou horečkou. Potvrdila to středeční Pardubická devítka, kde závodilo rekordních 1802 běžců, a pořadatelé museli posouvat časy startů, aby uspokojili frontu závoduchtivých uchazečů u registrace. Přitom před čtyřmi dny se na stejné dlažbě běžel tisícihlavý mistrovský půlmaraton! Včera zvítězili Ondřej Fejfar z AK Kroměříž a Kateřina Kriegelová z Velkých Losin.

Fejfar vyhrál už předchozí závod Mizuno Running Cup 2013 v Pečkách. Na 1600 metrů dlouhém okruhu starým městem a okolo hradeb se brzy dostal na špici spolu s obhájcem vítězství Petrem Pechkem. Už ve druhém kole mu ale cukl a náskok v klidu udržel až do závěrečného šestého kola.

„Běžel jsem a najednou zůstal sám. Tak už jsem to nemusel tolik honit,“ říkal běžec ze Dvora Králové. „Byl to dobrý rychlý trénink, i když trochu rally, jak jsem předbíhal mnoho lidí o kolo. Na žádný čas jsem si nemyslel, ani jsem nevěděl, kolik byl ten loňský vítězný,“ usmíval se v cíli. Chybělo mu totiž jen pět vteřin, metu protnul v čase 30:14.    „O víkendu už nikde nezávodím, připravuju se na mistrovství republiky na dráze,“ dodal.

Druhý triumf získal při vyhlašování výsledků, v závěrečné „střižbě“ s ženskou vítězkou získal víkendový pronájem luxusního vozu BMW. Druhý Pechek z porážky nesmutnil, cítil ještě únavu po čtvrtém místě na sobotním půlmaratonu a chystá se především na pražský maraton. Dramatický souboj o třetí místo vyhrál zkušený Pavel Brýdl.

Mezi ženami šla od začátku do čela Kateřina Kriegelová, dvojnásobná vítězka celkového pořadí Salomon Trail Running Cup. „Já únavu ze soboty (běžela 1:22) ani moc necítím, překvapilo mě, jak jsem rychle rozběhla,“ radovala se.

Při neúčasti obhájkyně prvenství Metelkové ji marně naháněla silná pardubická sestava v pořadí Marta Fenclová, Lenka Šibravová, Denisa Kozáková. Vítězná běžkyně, inženýrka leteckého výzkumu a tanečnice flamenka, běžela za 36:07.

Atmosféra i počty běžců jistě zajistí obhajobu pozice Pardubické devítky v top 10 nejlepších vytrvalostních závodech, kam ji loni zařadila komise Českého atletického svazu. Stále je to největší běh pořádaný ve všední den.

Novinkou 11. ročníku závodu byl handicapový běh štafet, kde se přepočítávaly časové koeficienty podle věku běžců. Díky tomu zvítězila trojice 11letých školaček ze ZŠ Spořilov.

Sportovní odpoledne na Perštejnském náměstí obohatila autogramiáda ligových hokejistů, dětské závody i ukázka atletického tréninku pro mládež. Startovní výstřel vyšel z ruky Jiřího Seidla, bývalého Triatlonisty roku, nyní trenéra nejlepší české triatlonistky Venduly Frintové, mimochodem dvojnásobné vítězky závodu.

Mizuno Running Cup 20130pokračuje čtvrtým jarním podnikem už v sobotu 27.4. v pravé poledne. Jablonecký Běh do pohody okolo přehrady ozáří hvězdná jména z bílé stopy, Král bílé stopy Stanislav Řezáč, zpívající biatlonistka Gabriela Soukalová a nejlepší český sdruženář Miroslav Dvořák.