Operace menisku

Operace menisku je nevyhnutelnou terapií v případě, že poškození vzniklé v tomto důležitém místě kolene nelze efektivně napravit jinými metodami. Většinou se jedná o trhlinu – v prokrvené nebo neprokrvené části. Ačkoliv lze za určitých podmínek tuto trhlinu sešít, obvykleji se přistupuje k úplnému odstranění takto poškozené části.

Meniskus je tvořen vazivem a má velmi důležitou úlohu – zlepšuje a usnadňuje kontakt kloubních ploch, tlumí nárazy v kloubu a přispívá k jeho stabilizaci. Je tedy zřejmé, že jeho poškození velmi výrazně ovlivňuje kvalitu života. Problémy s meniskem znesnadňují nejen sportování, ale i běžnou chůzi, sezení či stání. V kolenním kloubu se nachází dva menisky, vnitřní a vnější. S poškozením se častěji setkáváme u vnitřního. Operace menisku

Druhy operace menisku

Dle míry a typu obtíží se volí druh chirurgického zákroku. Chirurgickým zákrokem tak může být rekonstrukce, meniskektomie či transplantace.

  • Rekonstrukce – provádí se v prokrvených částech menisku
  • Menisektomie – provádí se v neprokrvených částech menisku, obvykle se odstraní poškozené místo, aby nedošlo k jeho rozšiřování
  • Transplantace

Příprava na operaci

Většinou je nutné dostavit se do nemocnice den předem. Podmínkou je samozřejmě absolvované předoperační vyšetření a dobrý zdravotní stav. Kvůli anestézii je nutné být od půlnoci do samotné operace bez jídla. Zhruba půl hodinu před zákrokem se aplikují léky na zklidnění a dochází k rozmluvě s operatérem a anesteziologem.

Jak probíhá operace menisku?

Zákrok, kterým se provádí chirurgická léčba poškozeného menisku, se nazývá artroskopie. Je prováděn v celkové anestezii a zpravidla trvá od 10 do 60 minut. Jedná se o miniinvazivní operaci, kdy se pomocí 2–3 vstupů zavede do kolene artroskop (speciální endoskop pro vyšetření kloubů) za účelem zhodnocení stavu kloubu. Další vstupy pak umožní ošetřit poškozený meniskus za pomocí speciálních nástrojů. Veškerý postup je přenášen kamerou na monitor. Aby mohlo dojít k odstranění tkáně, je kloub vyplněn tekutinou, která operované místo proplachuje.

Možné pooperační komplikace

Nastanou-li po operaci nějaké obtíže, většinou jde o přechodné otoky a bolestivost. Ty lze mírnit obklady a podáváním analgetik. Mezi další komplikace se řadí infekce rány, zánět kloubu, žilní trombóza či embolie.

Rekonvalescence po operaci

O době rekonvalescence rozhodují dva faktory, a to typ poranění a způsob operace. Možnost zatěžování operované nohy se pak volí s ohledem na hojení a také pooperační bolesti či jiné komplikace. Nedílnou součástí je samozřejmě rehabilitace a používání případných pomůcek, které odlehčují zátěž. Pro žádoucí zahojení a opětovné získání plné pohyblivosti kloubu co nejdříve, je nezbytně nutné řídit se lékařskými doporučeními.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno