Oteklé koleno následkem úrazu

Jak vám řeknou zkušení lékaři, tak na koleno a páteř se nesmíte ani křivě podívat. Koleno a vše s ním spojené je strojem, který když se jednou porouchá, tak musí být již stále pod dohledem. Více se dozvíte v našem článku.

Abychom pochopili problematiku úrazu kolene, tak je nutné popsat stručně jeho anatomii. Koleno patří mezi jedny z největších kloubů lidského těla, jehož váhu nese po celá desetiletí. Hlavní části kolenního kloubu jsou: dolní konec stehenní kosti, vrchol holenní kosti a kolenní jablko. Vše drží stabilizátory, tedy svaly v podobě čtyřhlavého svalu a hamstringů. Vnitřní části kolene, které zná nejeden fotbalista či sportovec, jsou vazy, šlacha, proklínaný meniskus a kloubní chrupavka. Vyjmenovali jsme si tedy co vše, se může pokazit.

Jak mohlo dojít k otoku?

Nemusíte hned myslet na nejhorší. Otok koleneje příznakem a nyní musíme najít jeho příčinu. Vynecháme nyní důvody jako nadváha, akutní otok kolene, infekce, dna atd. Zajímají nás zhmoždění a úrazy, jejichž hlavním původcem bývají sporty jako fotbal či vzpírání. Obecně je to typické pro kontaktní sporty či lyžování. Velmi nebezpečné jsou boční nárazy a rotační pohyby. A jaké jsou nejčastější úrazy kolene?Fotka rentgenu kolene ze dvou stran.

  • zkřížené vazy
  • vykloubení čéšky
  • haemartros
  • vykloubení kolene
  • podvrtnutí kolenního kloubu
  • poškození menisku

Všechny tyto úrazy jsou poškozením měkkých struktur. Jedná se tedy o zranění, která mohou mít různou úroveň akutnosti. Na zásadnější problém se často přijde až po několika dnech či týdnech díky příznakům, mezi které může patřit právě otok kolene. S tím se můžeme setkat u všech výše sepsaných úrazů.

Co mám dělat, když se objevil otok?

Pokud se ráno probudíte a máte nateklé koleno, tak nemusíte ihned volat záchranku. Vyzkoušejte několik základních rad a doporučení.

  1. Začněte ihned ledovat – ulevíte bolesti a omezíte případný zánět
  2. Dejte kolenu klid a nenamáhejte ho
  3. Zkuste koleno zafixovat

Vždy záleží na vašem vlastním posouzení a konkrétním případu. Je-li bolest opravdu nesnesitelná, tak raději vyhledejte okamžitě pomoc lékaře. Pokud se objevil pouze otok a stav se nezhoršuje, tak lze počkat, zda sám neopadne. Nasadíte-li léky proti bolesti a zánětu, tak zřejmě nic nezkazíte. Navíc je pravděpodobné, že vás k tomu bolest donutí. Nezapomeňte sledovat i další možné příznaky, mezi které patří diskomfort pohybu, nepřirozené křupání v koleni či nestabilita. Může se jednat o známky vážnějšího poškození funkce kloubu. Pokud jste měli v minulosti s kolenem již problémy, tak mu věnujte zvýšenou pozornost a péči.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno