Pálení žáhy: Jaké jsou příčiny?

Pálení žáhy neboli pyróza je nepříjemný stav, se kterým se každý den potýká řada z nás. Obecně tak nějak tušíme, že příčinou pálení žáhy je nevhodné jídlo. Jaké jsou další důvody tohoto stavu? Jak se pálení žáhy efektivně zbavit?

Pálení žáhy způsobují žaludeční šťávy, které se dostanou do jícnu. Protože jsou velmi kyselé, dráždí sliznici a způsobují nepříjemné pocity, které jsou navíc doprovázeny zápachem a pachutí v ústech. Pálení žáhy mohou doprovázet také bolesti žaludku nebo trávicí problémy.

Příčiny pálení žáhy

Pyróza souvisí především s nevhodným životním stylem a konzumací nezdravé stravy. Možná jste si již všimli, že se u vás objevuje v souvislosti s konzumací určitého typu jídla (smažené či tučné pokrmy, pálivá jídla apod.). Prevence je v takovém případě jednoduchá – vyhýbejte se jim.

Další příčinou pálení žáhy může být i nepravidelná strava, kdy se najíme jednou denně, zato pořádně. Dbejte proto na pravidelné stravování, které by se v ideálním případě mělo skládat z pěti menších jídel denně. Rozhodně nevynechávejte snídaně. Příčinou pálení žáhy může být také stres, nadměrná konzumace alkoholu nebo kouření.

Když je příčinou pálení žáhy nemoc

Nejen nezdravý způsob života může být příčinou pálení žáhy. Někdy může být důvodem pyrózy i hiátová kýla, kdy se část žaludku dostane do mezihrudního otvoru (přes jícen) a napomáhá tak vstupu žaludečních šťáv do jícnu. Nejde však o zdraví nebezpečný stav a kromě pálení žáhy nezpůsobuje žádné další komplikace.

Prevence pálení žáhy

Občasné pálení žáhy není rozhodně zdraví a životu nebezpečné. Ovšem chronické stavy a dlouhodobá přítomnost žaludečních šťáv v jícnu mohou poškodit jeho sliznici a způsobit vřed, popř. zvýšit riziko vzniku karcinomu.

Dbejte proto na prevenci, která vás může zbavit pálení žáhy. Vyhýbejte se nevhodným potravinám (tučná a smažená jídla, příliš kořeněné pokrmy apod.), jezte pravidelně menší porce, vyhýbejte se alkoholu i kouření a nadměrné konzumaci kávy či černého čaje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno