Pilous černý – likvidace

Pokud se u vás doma objevili škůdci, je potřeba s nimi zatočit. Mezi hojně rozšířené škůdce patří pilous černý, což je hnědý až černý nelétající brouk, který napadá například rýži či těstoviny. Pojďme se zaměřit na to, kde se pilous černý vyskytuje a jak proti němu bojovat.

Pilous v obilíObjevil se u vás doma nebo ve skladu potravin pilous černý? Tento malý nelétající brouk o velikosti 3 až 5 mm se objevuje ve skladech, silech i mlýnech, ale také v běžných domácnostech. Máme pro vás základní informace o tomto škůdci a také metody prevence a likvidace.

Pilous černý

V první řadě si pojďme říci, jak pilous černý vypadá. Jedná se o malého broučka o velikosti těla 3 až 5 mm, který nelétá. Jedná se o jednoho z nejrozšířenějších škůdců, kteří napadají potraviny. Samička brouka naklade během svého života přibližně 200 vajíček. Larvy jsou bílé a beznohé, v dospělosti velké až 4 mm. Mají tělo prohnuté do oblouku a hnědou hlavu. Larva se vyvíjí v zrnech a vývoj trvá přibližně 2 měsíce. Pilous černý se vyvíjí v závislosti na okolní teplotě a vlhkostí. Nejlépe se mu daří při teplotě kolem 27 °C a vlhkosti vzduchu 16 %.

V takových podmínkách se vyvíjí až dvakrát rychleji. Objevuje se v substrátu, a to v hloubce až 1 metr. Larvy jsou koncetrovány v hnízdech a objevují se nejčastěji v okolí stěn a rohů. Na pilouse narazíte i v prázdných skladech, schovová se v bednění nebo spárách. Bez potravy vydrží až 3 měsíce, takže nemusí být nejjednodušší se jej zbavit. Dožívá se i dvou let. Jedná se o extrémně odolného škůdce, který přežije i mrazy a vydrží bez problémů i několik dní ve vodě.

Kde se pilous černý vyskytuje

Kde na takového malého broučka nejčastěji narazíte? Pilous černý se ve velké míře vyskytuje v silech, skladech potravin i domácnostech. Nejčastěji napadá zásoby obilí, dále se pouští do rýže, pohany, těstovin, luštěnin, ale třeba i žaludů či krmiva pro psa. Jak jsme uvedli výše, pokud je to možné, zahrabají se do hloubky, v případě obilí až 1 metr.

To je velký problém zejména ve skladech a silech, protože při napadení začne teplota obilí stoupat. Výkaly škůdce způsobují fermentaci a dochází ke kondenzování vody. Pokud na pilouse narazíte, měli byste se co nejdříve postarat o jeho likvidaci, protože může napáchat velké škody.

Likvidace a prevence proti pilousovi

Vzhledem k tomu, že je pilous černý importovaným škůdcem, je velmi odolný a zbavit se jej může být velký problém. Ve většině případů nezbývá, než zlikvidovat napadenou surovinu. Pokud vytvoříte zhoršené podmínky pro chovu škůdce, riziko výskytu se sníží. Jak na to? Snižte vlhkost vzduchu, potraviny skladuje při teplotě pod 14 °C a prázdné sklady opakovaně ošetřete speciálními prostředky proti škůdcům.

1 komentář

  1. dobrý den mám problém s Pilousem černým v obilí jak jej mohu zlikvidovat .Jaký přípravek na něho použít na jeho likvidaci. Předem děkuji za Vaši odpověd. Napište na můj Email.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno