Pórek

Březen je obdobím, kdy do sezóny přichází další skvělá zelenina. Pórek, neboli pór zahradní (Allium porrum), náleží do čeledi amarylkovitých a dnes je to již běžně používaná zelenina. Jeho chuť lehce připomíná cibuli, je však mnohem jemnější. Vzhled pórku je zcela jiný, než jak známe od klasické cibule – jedná se o dlouhou protáhlou zelenou rostlinu tak trochu podobné jarní cibulce. Je dostupný v mnoha (i těch menších) supermarketech.

Tipy pro nákup a skladování

Čerstvý pórek je štíhlý, rovný a má pevné listy. Ty jsou tuhé. Pórek, který je silnější než 4 centimetry bude uvnitř tvrdý a nebude mít příliš dobrou chuť. Mnohem chutnější jsou mladé štíhlé pórky. Čerstvý pórek má svěže zelenou barvu – rozhodně by neměl být zažloutlý. Aby vám vydržel co nejdéle čerstvý, skladujte jej v plastovém sáčku v lednici. Většinou vydrží tak 5 dní (můžete jej ale nakrájet na kolečka a zamrazit).

Por kořen

Něco málo z historie

Existují důkazy o tom, že pórek byl konzumován již před třemi tisíci lety ve Starověkém Egyptě. Archeologové zde našli sušené exempláře a řezby zobrazující pór. Římané se zasloužili o rozšíření této zeleniny do různých částí Evropy (včetně Británie). Semena póru byla převezena na lodích také do Austrálie a Ameriky. V současnosti už se pórek pěstuje na všech kontinentech (s výjimkou Antarktidy).

Pórek v kuchyni

Pórek můžete použít ve spoustě receptů, a to klidně i místo cibule. Velice vhodný je například tehdy, když vaříte pro děti, které nemají rádi klasickou cibuli. Chuť pórku je jemnější, hodí se zejména do polévek. Hojně se ale používá také v asijských pokrmech. Spousta lidí se zaměřuje pouze na konzumaci bílé části pórku a zelené části dávají pouze do vývarů. Avšak i tyto zelené části mohou být velice chutnou součástí pokrmů, je však potřeba je povařit o něco déle, než části bílé.

Jak očistit pórek?

Pro přípravu pórku do všech receptů je důležité ho předem očistit. Jak na to? Nejprve odřízněte kořenovou část. Také listové výhonky je potřeba odříznout – odřízněte tmavě zelené listy, které se oddělují od hlavního stonku. Poté rozkrojte pórek podélně na polovinu a každou omyjte pod studenou vodou. Poté je již můžete nakrájet na požadovaný tvar.

Nakrájený pórek

Pórková polévka

Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak použít pórek, je při přípravě polévky. Zde můžete využít bílé, i zelené části pórku. Pórek očistíme, nakrájíme na kolečka a smažíme na lžíci rozpuštěného másla. Poté, co je pórek již měkký, zalijeme ho zeleninovým vývarem a vaříme asi 10 minut. Poté do směsi vlijeme jíšku, kterou jsme si připravili ze dvou lžic másla a dvou lžic mouky a trochy zeleninového vývaru. Pořádně promícháme, osolíme a ochutíme muškátovým květem. Po deseti minutách odstavíme a vlijeme smetanu s rozšlehaným žloutkem. Pořádně rozmícháme (již nevaříme) a můžeme podávat.

Pórková pomazánka

Dalším skvělým způsobem jak využít pórek, je vyrobit si z něj pomazánku. Receptů je spousty, my vám přinášíme jeden z nich. Jeden pórek nakrájejte na jemno a smíchejte ho s 250 g lučiny a jedním malým bílým jogurtem. Přidáme nasekanou lžíci petrželky a nasekanou lžíci pažitky. Osolíme a přidáme špetku cukru. Dobře promícháme, necháme 15 minut odležet a podáváme.

Zapečené brambory s pórkem

Takto upravený pórek lze použít jako hlavní chod i přílohu. Jeden pórek nakrájejte na kolečka. Brambory (750 g) oloupejte a nakrájejte také na kolečka. Smíchejte je s pórkem a vsypte do pekáčku, který jste vymazali máslem. Osolte a opepřete, zalijte smetanou a pečte na 200 °C asi 30 minut. Poté zasypte strouhaným sýrem a ještě chvíli dopečte.

Proč bychom měli pórek konzumovat?

Pór je kvalitním zdrojem vitamínů A, C a K (ten je důležitý například pro dobré srážení krve). Obsahuje také minerály, jako je železo (to je důležité pro červené krvinky) a mangan (podílející se na regulaci funkce mozku a nervů). Jako spousta jiné zeleniny je dobrým zrojem vlákniny. Na 100 g pórku připadá pouze 125 kJ, proto je tato zelenina vhodná také jako součást zdravé a dietní stravy.

Pórek pro zdraví srdce

Díky obsahu kyseliny listové (přítomné v celé délce pórku) rostlina chrání obložení krevních cév tukem a sraženinami, čímž je chrání před případným poškozením. Vysoká koncentrace antioxidantů může navíc poskytnout ochranu krevních cév před oxidačním poškozením.

Posílení imunitního systému

Pórek obsahuje velké množství vitamínu A, který je nezbytný pro udržení imunitního systému. Tato sloučenina pomáhá snižovat zánětlivost a posiluje tělo, což pomáhá v boji proti infekcím. Navíc je prokázáno, že vysoké hladiny vitaminu E snižují šíření prozánětlivých molekul, jako jsou cytokiny. Nejlepší výsledky lze pozorovat při zavádění mírného až velkého množství tmavých listových zelení do stravy. Mezi takovou zeleninu patří také kapusta, brokolice a špenát.

Pórek v hrnci

Zdravý zrak

V neposlední řadě je pórek prospěšný také pro váš zrak. Volné radikály mohou zrak významně ohrožovat, avšak pórek obsahuje antioxidanty, které si s nimi poradí. Jedním z těchto antioxidantů je i vitamín C. Pórek, stejně jako například mrkev, je skvělým zdrojem karotenu a luteinu, které jsou známé tím, že pomáhají zlepšovat zrak a snižují únavu.

Jak se pórek pěstuje?

Ačkoli se to nezdá, pórek není příliš těžké pěstovat. Rostlina může být ale rozsáhlá – na výšku může mít klidně více než jeden metr. Upřednostňuje slunné oblasti chráněné před větrem. Tato zelenina má dlouhou vegetační sezónu. Pór je zralý a připraven ke sklizni asi šest měsíců po vysazení semínek, i když je můžete sklidit i dříve (budou samozřejmě menší). Aby se pórek dostal bezpečně ze země, je potřeba jej vypíchnout s pomocí zahradních vidlí. Odstraňte přebytečné vnější listy a ořízněte vrcholy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno