Potraviny bez palmového oleje

Palmový olej je v současné době vskutku ožehavým tématem. Hlavní problém spočívá v ekologickém dopadu masivního těžení tohoto typu oleje, a ačkoliv nepatří k nejškodlivějším tukům, za zdravý jej rozhodně nepovažujeme.

V dnešní době je těžké najít potraviny bez palmového oleje, některé vám nyní představujeme. I přesto lze najít takové, které se bez něj obejdou. Níže vám zasíláme naše malé doporučení a krátký výčet produktů, u kterých jsme na PO nenarazili.

Máslo

Máslo patří i dnes mezi oblíbený mléčný výrobek, který se vyznačuje především vysokým podílem mléčného tuku. Pokud se porozhlédnete po etiketách másel, které jsou na trhu prodávány, zjistíte, že palmový olej neobsahují. Je to z důvodu, že kvalitní máslo zkrátka nemůže obsahovat nic jiného než mléčné produkty. Pozor si však dejte na nejrůznější roztíratelné margaríny, nenechte se ani zmást přívlastkem „s máslem“. Margarín s máslem sice trochu opravdového máslo obsahuje, ve většině případů je však právě rostlinný tuk, který bývá zpravidla ten palmový.

Základní suroviny

Kromě másla nenajdeme palmový tuk v celé řadě dalších základních surovinách, jakými jsou mouka, cukr, vejce, rýže ad. Jde o základní suroviny, které pro svou stavbu nepotřebují žádné další přídavky tuků, proto jsou od palmového oleje oproštěny. Stejně je na tom i sádlo, které musí být dle legislativy čistě původu živočišného. Vyhněte se však nejrůznějším tukům, ať už na pečení či vaření – Hera, Stella ad. Ty obsahují velký podíl palmového tuku.

Kvalitní čokolády

S čokoládou je problém. Palmový olej totiž používají i známí výrobci čokolád. Problém je v tom, že u čokolád je velmi důležité sledovat etikety, jelikož některý produkt daného výrobce palmový olej obsahovat může, jiný nikoliv. Problém je především u čokolád s náplní, u nich se palmový tuk používá. Zatímco mléčná nebo bílá Milka PO neobsahuje, taková karamelová jej má požehnaně. Figaro používá PO takřka všude, výjimkou je hořká čokoláda, hořká ořechová i „chuť lásky“. U produktů výrobců Carla, Toblerone i Ritter jsme použití palmového tuku doposud neevidovali.

Sněhové pečivo

S pečivem je to z hlediska palmového tuku také těžké. Některé typy pečiva PO obsahují, jiné nikoliv. Pokud sáhnete po sněhovém pečivu, eventuálně po tzv. kokoskách, můžete si být prakticky jisti, že tam na PO nenarazíte. Nám se to tedy zatím nepodařilo.

Chipsy a snacky

Křupky, arašídy, brambůrky a další pochutiny, i s těmi je velký problém. Často jsou smažené nebo určitý olejový či tukový základ zkrátka mají. Palmový olej je nejlevnější a je proto pro výrobce nejpřitažlivější. Pokud však sáhnete po brambůrkách Bohemia nebo Pringles, měly by být bez PO. O arašídech Bohemia se to však už říci nedá, naprostá většina pražených arašídů palmový tuk obsahuje. Hledáte-li další alternativu bez palmového tuku, s chipsy Pom-Bar budete spokojeni.

Najít potraviny bez palmového oleje není v dnešní době vůbec jednoduché. Jak je z textu výše vidět, při troše snahy se dá najít prakticky jakýkoliv typ výrobku bez PO. Věříme, že další zbrojení proti tomuto typu tuku povede k výraznému omezení jeho používání.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno