Potraviny s projímavým účinkem

Pokud vás trápí časté problémy se zácpou, měli byste do svého jídelníčku zařadit potraviny s projímavým účinkem. Pokud vás naopak trápí průjmy, měli byste se těmto potravinám vyhýbat. Rozhodli jsme se pro vás sepsat potraviny, které jsou známé svými projímavými účinky a podporují peristaltiku střev.

Pokud vás trápí zácpa, je na místě zamyslet se nad tím, z jakých potravin je složený váš denní jídelníček. Zácpa může být způsobena různými zdravotními problémy, často za ni může nedostatečný přísun vlákninu. Každý den bychom měli přijmou až 30 gramů vlákniny, v opačném případě může nastat zhoršený pohyb ve střevech, a tedy i častý problém – zácpa. Pokud do svého jídelníčku zahrnete potraviny s vysokým obsahem vlákniny, problémy často brzy odezní. Některé potraviny mají sami o sobě projímavé účinky, nebo tělo detoxikují a zbavují škodlivých látek. I na tyto potraviny se zaměříme.

Proč jsou některé potraviny projímavé

Většina potravin s projímavým účinkem obsahuje značné množství vlákniny. Při dostatečném příjmu tekutin totiž vytvoří potraviny s vlákninou dostatek materiálu, který podporuje pohyb ve střevech a zlepšuje jejich činnost. Vláknina navíc pomáhá absorbovat žluč, která jinak dráždí stěny tlustého střeva. Mezi projímavé potraviny se obvykle řadí ovoce, silný účinek však mají i jiné potraviny či druhy tekutin. Pojďme se na ně podrobněji zaměřit.

Ovoce s projímavými účinky

Mezi základní potraviny s projímavými účinky patří bezpochyby ovoce. Některé druhy můžou dokonce způsobit silné průjmy, proto je na místě konzumovat je jen v omezeném množství. Velký vliv na činnost střev mají švestky, sušené ovoce, fíky, ale také méně zralé banány, borůvky, jahody, hroznové víno či jablečný ocet.

Aloe vera

Mezi oblíbené léčivé rostliny patří aloe vera, která má mimo jiné i projímavé účinky. V listech se nachází gel, který kromě vitamínů, minerálů, enzymů a dalších zdraví prospěšných látek osahuje i látky s laxativním účinkem. Popíjením nápojů z aloe vera svá střeva rozhodně vybudíte k činnosti.

Další potraviny s projímavými účinky

Potravin s projímavými účinky či se schopností podporovat peristaltiku střev existuje celá řada. Patří mezi ně například namočené ovesné otruby, ovesné výrobky, celozrnné pečivo, syrová strava či ovocné šťávy. Při zácpě se doporučuje popíjet anýzový nebo fenyklový čaj a hlavně pít dostatečné množství obyčejné vody. Pokud trpíte zácpou, naopak se vyvarujte konzumaci rýže, brambor, masa, luštěnin, vajec, kakaa či kávy.

Než se vydáte do lékárny za účelem nákupu projímadel, zaměřte se na svůj jídelníček a doplňte jej potravinami s vysokým obsahem vlákniny. Uvidíte, že se budete cítit lépe a problémy se zácpou brzy odezní. Pokud vás zácpa trápí dlouhodobě, měli byste navštívit lékaře, může se totiž jednat o projev některého více či méně závažného onemocnění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno