Domů Výživa O potravinách Jak rozbít kokos

Jak rozbít kokos

S příchodem vánočního období se na pultech obchodů objevují plné přepravky kokosových ořechů, které spotřebitelé s oblibou kupují. Dnes kokosy pořídíme v podstatě kdykoliv v průběhu roku. Nabízí se však otázka, jak rozbít kokos a nepřijít při tom k úrazu. Prudká rána kladivem do kokosu není tou správnou cestou. Máme pro vás několik tipů, jak kokosový ořech rozbít snadno a rychle.

Koupili jste si kokos a chystáte se do něj dostat a pochutnat si na šťavnaté kokosové dužině a vodě? Než vezmete do ruky velké kladivo, zjistěte si, jak rozbít kokos snadno a bez velké fyzické síly. Možností je hned několik, pomoci si můžete například malým kladívkem nebo troubou. V první řadě se ale musíte dostat ke kokosové vodě, která se uvnitř společně s dužinou nachází.

Jak rozbít kokos

Vylijte z kokosu vodu plnou vitamínů

Kokosový ořech je zdroje 2 kvalitních přírodních produktů – kokosové vody a dužiny. Než začnete rozbíjet kokos, šťavnatou kokosovou vodu z něj nejprve vylijte. Jak na to? Je to snadné. Na jedné straně kokosu se nachází tři šedá očka, z nichž jedna je na omak nejměkčí. Právě do ní musíte vytvořit malou dírku, kterou kokosovou vodu vylijete ven. Za tímto účelem použijte libovolný ostrý tenký předmět. Dírku do kokosu vytvoříte například ostrými nůžkami, svůj účel dokonalé splní také šroubovák nebo otvírák na víno. Stačí na očko zatlačit a brzy se dostanete hluboko do kokosového ořechu. Obraťte jej vytvořenou dírkou dolů a vodu vylijte do nádoby. Rozhodně kokosovou vodu nevylívejte do odpadu, je chutná a plná vitamínů a minerálů.

Jak rozbít kokos – 2 základní postupy

Pokud máte kokosovou vodu z ořechu vylitou, můžete se pustit do jeho rozbíjení. Samozřejmě můžete kokos rozbít silným úderem těžkým předmětem nebo shozením z výšky, existují však elegantnější řešení.

Kokos rozbijete poklepáváním kladívkem

Dužina je k tvrdé kokosové skořápce připevněná, a tak je třeba ji uvolnit. Do levé ruky uchopte kokos a do pravé malé kladívko. Nepříliš velkou silou poklepávejte do skořápky místo vedle místa, kokos přitom průběžně otáčejte. Buďte trpěliví, pokud nevynecháte žádné místo a budete do kokosu tlouct s dostatečnou frekvencí, dužina se uvolní a skořápka pukne. Pak už jen stačí jednotlivé kousky kokosu vylámat. Pokud budete klepat velmi jemně, možná se vám podaří vyndat celou dužinu neporušenou.

Vložte kokosový ořech do trouby

Pokud se vám nechce do kokosu tlouct jako o život, máme pro vás další řešení. Rozpalte troubu na 200 °C a kokosový ořech vložte na plech. Nechejte jej v troubě péct přibližně 15 minut, poté tvrdá skořápka obvykle sama pukne. Takové řešení však není tak šetrné jako poťukávání kladívkem. Působením vysoké teploty se dužina kokosu vysušuje a může přijít i o některé vitamíny a další cenné látky. Pokud ale dáváte přednost suššímu kokosu před vlhkým šťavnatým, je jeho rozbití použitím trouby ideálním řešením.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno