Domů Výživa O potravinách Co je šlehaný med

Co je šlehaný med

Med je cenným přírodním sladidlem s řadou pozitivních vlivů na lidský organismus. Šlehaný med je upravený procesem řízené krystalizace, zabraňuje dalšímu krystalizování a je snadno roztíratelný.

Co to je šlehaný med

Šlehaný med, správně označovaný jako pastový či pastovaný, je čistě přírodním produktem. Vyrábí se obvykle z květového či nektarového medu. Vyrábí se procesem řízené krystalizace, díky kterému má jemnou krémovou konzistenci. Uchovává se stejné látky jako běžný tekutý med. Jeho výhoda spočívá především ve snadné manipulaci. Šlehaný med má jemné krystalky, které se snadno roztírají. Pastovaný med je proto ideální především pro mazání na pečivo. Na rozdíl od tekutého medu se neroztéká, a proto se po namazání dobře konzumuje bez ušpinění konzumenta či okolí.

Šlehaný med nekrystalizuje

Šlehaným med je oblíbeným medovým produktem především díky tomu, že nekrystalizuje. Krystalizace med je jeho běžnou vlastností a není na závadu. Zakoupíte-li klasický tekutý med, po nějaké době zkrystalizuje, čímž změní svou strukturu a poměrně špatně se s ním následně manipuluje. Proto je nutné zkrystalizovaný tekutý med ohřát ve vodní lázni, poté získá opět svou tekutou podobu. U pastového medu je díky očkování medu pylovými zrnky rostlin a pravidelným mícháním dosaženo jemné krystalické struktury, které se už dále neproměňuje. Šlehaný med má proto homogenní konzistenci a jeho vlastnosti jsou stále stejné.

Pastování není pasterizace

Spousta lidí zaměňuje pastování medu s jeho pasterizací. Zatímco pastování je výše zmíněný proces řízené krystalizace bez ohřevu, pasterizace je metoda ničení bakterií působením tepla. U medu je pasterizace naprosto zbytečná a je spíše na závadu. Med je totiž kvalitním přírodním produktem, který by žádné škodlivé nežádoucí bakterie obsahovat neměl. Procesem pasterizace se naopak ničí i ty dobré látky, které se v medu nachází. Doporučujeme vyhýbat se pasterizovaným medům, kterých je na trhu stejně minimum.

Med – vliv na naše zdraví

Ať už sáhnete po tekutém nebo šlehaném medu, vězte, že jeho konzumací podporujete činnost svého organismu. Med obsahuje látky bílkovinové povahy a také řadu vitamínů, např. B, C nebo E. Je také plný minerálů, zmiňme alespoň hořčík, železo, křemík či sodík. Med se považuje za přírodní antibiotikum, které ničí škodlivé bakterie. Odpradávna se využívá k léčbě onemocnění dýchacích cest, je účinný i při zevním použití při kožních onemocněních. Konzumace medu zlepšuje obranyschopnost organismus, zlepšuje trávení, regeneruje játra a upravuje vysoký krevní tlak.

Ne nadarmo je med považovaný za elixír dlouhověkosti. Šlehaný med je díky své konzistence vhodný pro mazání a obsahuje stejné látky jako tekutý med. Pokud máte med rádi, ale vadí vám jeho krystalizování a roztékání, ten šlehaný je ideální alternativou.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno